„Praca z polecenia” korzystna dla firmy
W Polsce pracę z polecenia zazwyczaj myli się z pracą po znajomościach. Uważamy, że polecając kogoś do pracy, „załatwiamy mu” tym samym stanowisko, a jeśli firma zatrudnia nowego pracownika mimo iż nie było rozpisanej rekrutacji, to oznacza to zatrudniono „znajomego szefa”. Tymczasem programy referencyjne – czyli zatrudnianie pracowników poleconych przez innych pracowników to bardzo korzystna metoda rekrutacji z punktu widzenia firmy.
Na 100 największych firmach Amerykańskich, 85 ma wdrożone programy referencyjne. Firmy albo płacą pracownikom za polecenie znajomego do pracy, albo dają w zamian jakieś nagrody lub bonusy. I pracownicy polecają. Nie tylko dla pieniędzy, ale również po to, by mieć w firmie współpracowników zaufanych i z wysokimi kompetencjami.
Pracodawcy, którzy wykorzystują programy referencyjne zauważyli kilka korzyści z umożliwienia pracownikom polecania znajomych do pracy:
- pracownicy są bardziej zaangażowani w firmę – gdyż mają poczucie wpływu również na to, kto będzie z nimi pracował
- wydatki na rekrutację ulegają zmniejszeniu – nie zawsze trzeba uruchamiać projekt rekrutacyjny
- nowo zatrudnione osoby otrzymują więcej wsparcia na początku pracy – gdyż osoby polecające czują się odpowiedzialne za nowego pracownika
- osoby zatrudniane w ramach programu wiedza więcej o firmie i tym jak się pracuje niż osoby, które rekrutowane są z zewnątrz i które wiedzę o firmie czerpią jedynie z internetu i tego, o co dopytają podczas spotkania kwalifikacyjnego – w efekcie, w większym stopniu są przygotowani do pracy.