Praca, by zadłużeni lokatorzy mogli oddać długi

Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, wraz z MOPSem, Grodzkim Urzędem Pracy oraz Centrum Integracji Społecznej wprowadzają nowatorski, pilotażowy program, dzięki któremu bezrobotni i zadłużeni lokatorzy krakowskich mieszkań komunalnych, będą mogli spłacić długi względem miasta.

Osoby bezrobotne, które nie mają z czego zapłacić czynszu za mieszkanie, otrzymają od miasta pracę. Zarobione pieniądze przeznaczać będą na spłatę zadłużenia. Zatrudnieni mogą przekazać na spłatę zadłużenia nawet całość zarobionych pieniędzy (choć mogą tylko część). ZBK nie przekazało jeszcze, czy istnieje minimalna kwota, jaką przekazać mają zatrudnieni przez miasto lokatorzy.

Jak na razie, program obejmie 15 osób, które zaczną pracę od 10 listopada. Spośród dłużników Zarządu Budynków Komunalnych zainteresowanych odpracowywaniem należności są 42 osoby. W sumie, wszyscy dłużnicy (których jest znacznie więcej) „wiszą” miastu 128 mln złotych. (Wszystkich lokatorów komunalnych w Krakowie jest ok. 15 tys.). Jeśli program z 15 pierwszymi dłużnikami okaże się efektywny, miasto postara się o pracę dla pozostałych chętnych.

Pomysł zacny – bezrobotni zamiast siedzieć w domu i narzekać bądź wpadać w depresję, będą mogli zarabiać i zmniejszać swój dług. Z drugiej strony zastanawia tylko jedno – dlaczego na tak wielu dłużników bez pracy, zainteresowanych tym, by nie być ciężarem dla miasta, są tylko 42 osoby?