Pielęgniarstwo – szansa na pracę w zawodzie?
Osoby, które ukończą w najbliższych latach Pielęgniarstwo nie będą mieć problemów ze znalezieniem pracy w zawodzie. Ilość pielęgniarek systematycznie spada, a zapotrzebowanie rośnie. Niestety nie rosną płace, co mocno zniechęca do tego zawodu.
Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przygotowała raport, z którego wynika, że zmniejsza się ilość pielęgniarek w Polsce – więcej osób rezygnuje z zawodu niż go podejmuje i w efekcie, w okolicach 2020 roku, może brakować nawet 20 tys pielęgniarek. Obecnie, na 1000 mieszkańców kraju, przypada 7,3 pielęgniarki (dla porównania, w Niemczech 11,4, a w Danii 15,4) – wskaźnik u nas jest jednym z najniższych w Europie. Średnia wieku pielęgniarki w Polsce to 45 lat – zatem najbliższe lata przyniosą dodatkowy odpływ osób z zawodu wynikający z przechodzenia pielęgniarek na emeryturę.
Jednocześnie, zwiększa się zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu ze względu na to iż nasze społeczeństwo się starzeje i istnieje potrzeba zwiększenia ilości osób zajmujących się osobami starszymi, które nie są w stanie samodzielnie radzić sobie z chorobą lub stopniową utratą sprawności.
Skąd zmniejszenie zainteresowania pracą pielęgniarki? Niestety, do tego zawodu zniechęcają niskie zarobki, które w połączeniu z wysoką odpowiedzialnością oraz trudnością tej pracy, która nie tylko obciąża fizycznie, ale również psychicznie, mało jest chętnych do podejmowania tego wyzwania.
Jak wynika z raporty serwisu wynagrodzenia.pl mediana płacy pielęgniarki wynosi 2574 zł brutto. 25% zarabia mniej niż 2100 zł brutto (ok 1500 netto).
fot.:Allison Cooper/SXC.hu