Niskie wykształcenie = krótsze życie
12 lat – to statystyczna różnica w długości życia między Polakiem z wykształceniem wyższym a podstawowym. Osoby mające niższe wykształcenie, żyją w Polsce krócej niż ci, z wykształceniem na wyższym poziomie.
Raport „Społeczne nierówności w zdrowiu w Polsce” wykazał, że najkrócej w Polsce żyją statystycznie mężczyźni z wykształceniem podstawowym i zawodowym. W ich przypadku średnia długość życia wynosi 66,5 lat. Mężczyźni z wykształceniem średnim żyją średnio 73 lata. Z wyższym 78,5 lat. U kobiet różnica również występuje, ale jest niższa – 78 lat w przypadku kobiet z niskim wykształceniem, 83,2 lata ze średnim.
Co wpływa na takie różnice? Wydaje się, że chodzi tu o styl życia. Osoby z wyższym wykształceniem są bardziej świadome wpływu szkodliwych czynników na zdrowie – rzadziej palą,mniej piją, bardziej dbają o dietę.
Osoby z niższym wykształceniem mają też krótsze statystycznie życie niż mieszkańcy Europy Zachodniej z analogicznym poziomem wykształcenia. Myliłby się jednak ten, który powody krótszego życia sytuuje w ekonomii – w Polsce południowo – wschodniej, w której wynagrodzenia są niższe niż w Polsce centralnej, ogólnie są zdrowsze niż mieszkańcy Warszawy czy Łodzi. Zresztą to w Łodzi właśnie pojawia się najwięcej nowotworów i chorób serca.