Nieuczciwe ogłoszenia rekrutacyjne – Ministerstwo nie będzie interweniować
Na bezrobotnych żerują oszuści. O kilku przypadkach wyłudzania pieniędzy za pośrednictwo pracy lub przekazywaniu informacji o ofertach pisaliśmy już na blogu. Najczęściej nieprawdziwe oferty pracy publikowane są w serwisach internetowych – zwłaszcza tych, które umożliwiają bezpłatne zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych. Czy jest jakaś opcja by zmniejszyć ich ilość i tym samym uchronić bezrobotnych przed ryzykiem zostania oszukanymi?
Posłowie PO zastanawiali się nad tym, czy możliwe jest odgórne weryfikowanie ofert pracy zamieszczanych w serwisach ogłoszeniowych tak, by osoby bezrobotne nie były narażone na oszustwa. Niestety nie będzie to możliwe. Jak na razie weryfikowane są jedynie oferty, które spływają do Urzędów Pracy. Jak jednak wiadomo, większość firm nie wysyła ofert pracy do UP – zamieszcza ogłoszenia w serwisach rekrutacyjnych, w których w zasadzie nie istnieje weryfikacja poprawności ogłoszeń o pracę. Nie bardzo są ku temu narzędzia. Wprawdzie pracodawca musi podać swoje dane by się zarejestrować w serwisie, ale tego czy oferta rzeczywiście istnieje i jakie są jej warunki, pracownicy serwisów rekrutacyjnych nie sprawdzają, gdyż nie są w stanie i nie mają narzędzi, które by im to umożliwiały.
Ministerstwo Pracy nie jest w stanie jak na razie stworzyć systemu, który pozwoliłby na weryfikowanie ofert pracy i zapewnienie bezpieczeństwa osobom bezrobotnym. Dyskryminacja w ogłoszeniach o prace jest karalna, ale w wielu sytuacjach nie jest zgłaszana. Sytuacje oszustw rekrutacyjnych ścigane są dopiero po ich zgłoszeniu przez ofiary. Uważajcie zatem na to, gdzie wysyłacie swoje dane. I nigdy nie wysyłajcie pieniędzy w zamian za pośrednictwo lub przekazywanie waszego CV.