Nietypowa rekrutacja do wywiadu

Jak myślicie, w jaki sposób rekrutuje się agentów wywiadu? Czy na uczelnie przychodzi tajemniczy smutny Pan w garniturze i składa wybrańcom ofertę nie do odrzucenia? A może można po prostu wysłać CV? Do brytyjskiego wywiadu GCHQ ostatnia rekrutacja prowadzona była na Faceboku i Twitterze i zawierała sporo zagadek, które w kolejnych etapach czekały na kandydatów. Również na tych, którzy nie zawsze wiedzieli że biorą udział w rekrutacji.

Do GCHQ (Centrala Łączności Rządowej) potrzebnych było 35 nowych kryptografów. Jak ich pozyskać? Otóż GCHQ wpadło na bardzo nietypowy jak na rządowe struktury pomysł – wykorzystanie mediów społecznościowe. A jak na Facebook znaleźć osoby dobre w zagadkach logicznych i matematycznych? Dając im taka do rozwiązania w formie aplikacji.

W social media reklamowano serwis internetowy o znamiennej i frapującej nazwie canyoucrankitout.co.uk (W wolnym tłumaczeniu – „Czy możesz to rozgryźć?”) Każdy kto dostał się na stronę dostawał zagadkę – 16 kolumn cyfr i liczb, pod którymi ukryty był kod. Na rozwiązanie zadania było 7 godzin. Każdy komu udało się przejść zagadkę, dostawał się do kolejnego etapu, których było 3. Zwycięzcy wszystkich rund zostali zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Co ciekawe, rekrutacja prowadzona była tak, że nie od razu wiadomo było, że chodzi o pracę i to w wywiadzie. Obecnie rekrutacja trwa już z kandydatami, którzy przeszli testy. Strona z zagadką nadal istnieje, ale już tylko po to, by zbierać dane osób zainteresowanych przyszłymi rekrutacjami. I jak Wam się taki sposób na pozyskanie pracowników podoba?