Nie odpisywanie kandydatom jest łatwiejsze
24 września, 2012
Dlaczego tak rzadko kandydat dostaje informację zwrotną po przesłaniu CV? Poza coraz częstszą, standardową odpowiedzią z formularza rekrutacyjnego, rzadko kiedy kandydat dostaje odpowiedź od osoby zajmującej się rekrutacją wyjaśniającą powody odrzucenia jego CV. Dlaczego?
Powodów może być wiele, najczęstsze to:
- Brak czasu na wysyłanie zindywidualizowanych odpowiedzi (przy kilku projektach rekrutacyjnych prowadzonych jednocześnie i kilkudziesięciu do kilkuset CV, które spływają do rekrutera, może brakować czasu na indywidualną odpowiedź do każdego).
- Brak dokładnego przeczytania ogłoszenia przez kandydata – w sytuacji w której firma oczekuje konkretnych kompetencji – np. ukończenia określonego kierunku studiów, posiadania prawa jazdy kategorii C czy uprawnienia na wózki widłowe – osoby, które nie posiadają tych kompetencji są od razu usuwane z bazy CV. Osoby odpowiedzialne za proces rekrutacji mogą w tej sytuacji nie mieć czasu na to, by każdemu odpisywać wskazując jego brak jeśli sam kandydat nie zadał sobie trudu dokładnego przeczytania ogłoszenia.
- Polityka firmy – niekiedy osoba przyjmująca CV chciałaby móc odpisać każdemu. Kierowana szacunkiem do kandydata wie jakie to ważne. Nie zawsze jednak organizacja myśli podobnie. Wychodząc z założenia, że odpisywanie odrzuconym w procesie rekrutacji kandydatom jest stratą czasu, zabrania takich praktyk i osoba prowadząca rekrutację ma związane ręce.
- Złe doświadczenia – obszar niedoceniany, który rzeczywiście może być powodem, dla których kandydaci rzadko uzyskują odpowiedzi na swoje CV. Otóż osoba rekrutująca, która postanowi mimo wszystko odpisać po przesłanym CV prędzej czy później spotka się z sytuacją, w której kandydat poczuje się urażony tym, że rekruter „nie dość dokładnie przeczytał CV” i odrzucił „świetnie rokującego kandydata”. Pamiętać trzeba, że kryteria selekcji CV – zwłaszcza przy kilkunastu czy kilkudziesięciu kandydatach na miejsce, bywają ostre – odrzucone zostają więc również CV spełniające kryteria np. w 90% (bo jest masa takich, które spełniają je w 100%) – jeśli teraz, rekruter chce być miły i odpisze kandydatowi, a w zamian otrzyma maila w którym kandydat poddaje w wątpliwość kompetencje rekrutera (czy nawet jego stan umysłowy), to na drugi raz taki rekruter nikomu nie odpisze – bo i po co, skoro do braku informacji wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, a odpowiadając można narazić się na nieprzyjemności. Zatem choć możemy się nie zgadzać z decyzją odrzucenia naszego CV, to może nie wieszajmy psów na osobie, która dokonała selekcji, bo następnym razem wcale nie doczekamy się odpowiedzi…