Kim jest NEET?

Na rynku pracy pojawiło się nowe określenie – „tradycyjnie” – anglojęzyczne – NEET. Kim jest NEET?


NEET to akronim od sformułowania  „not in employment, education or training”, czyli nie uczy się, nie pracuje, nie przygotowuje do zawodu. W takiej sytuacji jest cała masa młodych absolwentów, którzy nie chcą odbywać bezpłatnych staży, edukację już zakończyli, a jednocześnie, pracy nie są w stanie znaleźć. Eurofund przeprowadził badania w krajach Europy starając się wskazać, ile takich osób jest w poszczególnych krajach. Wyniki są dość przerażające.

W Polsce, NEET’ów jest około 10,6% – czyli co dziesiąta osoba w wieku 15 – 24 lat. W Bułgarii, przy 22% wskaźnik ten ociera się w zasadzie o co czwartą osobę.  Najlepiej jest w Holandii – tam NEET’ów jest zaledwie nieco ponad 5%.

Weźmy teraz pod uwagę fakt, iż w badaniu uwzględniono jedynie osoby od 15 do 24 roku życia. A gdzie absolwenci? Osoby w wieku od 25 do 30 lat, które mają dyplom magistra, nie widzą sensu w robieniu kolejnego kierunku studiów w jednocześnie nie są w stanie znaleźć pracy?  To kolejne procenty, które na pewno nie poprawią nam humoru.

Ci którzy mają szczęście mieć pracę też powinni się zmartwić. Każdy NEET to dla tych osób strata. Osoby te mogłyby bowiem płacąc podatki zwiększać zasobność państwa, a tymczasem obniżają ją, bo nie dość że podatków nie płacą, to dodatkowo, przy zwiększonej ilości takich osób, wzrasta przestępczość i koszty opieki zdrowotnej.

Tagi: