Jak traktować starszych pracowników? Uczmy się od BMW

Swoim ostatnim eksperymentem, BMW udowodniło, że ze starzejącej się kadry pracowników można uczynić wzorcową brygadę – wystarczy tylko chcieć (i zainwestować 50.000$).

Starzenie się społeczeństwa Europy powoduje, że musimy przygotować się na malejącą ilość pracowników młodych wiekiem i rosnącą ilość pracowników starszych. Dyskryminacja starszych osób w kontekście pracy jest spora – doświadczyło tego (i doświadcza) spora ilość berobotnych po 50 tce. Wprawdzie uważa się, że pracownicy straci mają wiele zalet- takich jak doświadczenie i wiedza, ale jednocześnie, preferuje się młode osoby, które są bardziej elastyczne, a ich stan zdrowia pozwala na bardziej wytężoną pracę.

BMW, widząc nadchodzący problem starzenia się kadry pracowników, zamiast próbować rozwiązać trudności na bieżąco – zwalniając osoby starsze i na ich miejsce zatrudniając młodsze, podszedł do problemu odmiennie- zdając sobie sprawę z tego, że w przyszłości, zastępowanie pracowników starszych młodszymi nie będzie już takie proste. W jednym z oddziałów firmy, na jednej z linii produkcyjnych zaprojektowano więc eksperyment, który miał sprawdzić, czy można z pracowników starszych wiekiem stworzyć dział równie sprawny, jak zespół złożony z osób młodych.

W tym celu, zebrano grupę pracowników, których średnia wieku stanowiła 47 lat – według danych statystycznych, taka właśnie średnia wieku będzie dominować w niemieckich przedsiębiorstwach za 7 lat. Pracowników tych zapytano o to, w jaki sposób można poprawić warunki ich pracy tak, by dostosować je do ich potrzeb (zwłaszcza ze względu na stan zdrowia). Sugestie wykorzystano i wypracowano ok. siedemdziesięciu drobnych zmian – od zaprojektowania bardziej wygodnych butów i zmiany nawierzchni w fabryce na bardziej elastyczną poprzez wprowadzenie specjalnych krzeseł (wzorowanych na taboretach fryzjerskich), by pracownicy mogli obsługiwać linię siedząc, po wprowadzenie systemu przerw na aktywność fizyczną, by pracownicy czuli się mniej zmęczeni. Całość kosztów – wraz z kosztem czasu przeznaczonego na spotkania z pracownikami – wyniosła 50.000$.

Jakie osiągnięto efekty? Produktywność w zespole podniosła się o 7%. Ilość absencji spowodowanych problemami ze zdrowiem spadła poniżej średniej dla całej fabryki (czyli również poniżej absencji pracowników młodych). Ilość błędów popełnianych przez pracowników spadła do … zera.

Okazuje się, że przy odrobinie inwestycji oraz zaproszeniu pracowników do tego, by pomogli w opracowaniu planu zmian, udało się osiągnąć wspaniały efekt który udowadnia, że pracownik starszy może być tak samo (lub bardziej) efektywnym pracownikiem jak pracownik młody i bardziej sprawny fizycznie. Teraz przydałoby się, aby z badań BMW skorzystały również inne firmy – być może starsi pracownicy mieliby wtedy większe szanse na zatrudnienie.

źródło:cbsnews.com