Ile czasu szukamy pracy?
Jak wygląda obecnie rynek pracy w Polsce? Czy jest aż tak źle, że pracę bardzo trudno znaleźć czy też może myślimy tak tylko dlatego, że w mediach skarżą się głównie Ci, którzy pracy znaleźć nie mogą, a Ci, którym się udaje nie chwalą się swoim szczęściem? Ile czasu zabiera w Polsce szukanie pracy? Takie badania przeprowadziła agencja Work Service. Zobaczmy zatem jakie są wyniki.
Okazuje się, że ponad połowa osób, które wzięły udział w badaniu Work Service swojej pracy szukała przez okres do dwóch miesięcy. To jeszcze nie aż tak długo. 10% osób miało z tym większe trudności i pracy szukało 3-6 miesięcy. Taka sama ilość osób, musiała poświęcić na szukanie pracy ponad rok. Niecałe 13% szukało jej ponad pół roku (ale mniej niż rok – dane nie sumują się do 100%, gdyż ponad 18% osób nie potrafiło ustalić jak długo szukało obecnej pracy).
Najtrudniej znaleźć pracę kobiecie z wykształceniem średnim i w wieku 55-64 lat. Osobom powyżej 55 roku życia znaleźć pracę jest najtrudniej i u nich okres ten znacznie się wydłuża. 20% szuka pracy dłużej niż rok, a 25% przynajmniej pół roku.
Duża podaż osób z wykształceniem wyższym powoduje też, że pracodawcy mogą w nich przebierać. W takiej sytuacji w gorszym położeniu są osoby z wykształceniem średnim – ich miejsca pracy zabierają osoby z dyplomem magistra (choć często pracują zupełnie nie w zawodzie). Dość łatwo zaś znaleźć pracę osobie z wykształceniem zawodowym, bo takich osób na rynku brakuje.
Jakie z badania wnioski? Przede wszystkim nie tracić nadziei – szanse zawsze są,nawet jeśli na zatrudnienie trzeba czekać dłużej. Rozszerzaj kontakty, dopracowuj CV i szukaj alternatyw w innych zawodach i kwalifikacjach. Zawsze warto też mieć otwarty umysł na możliwość własnego biznesu. Nie zawsze potrzebne są do tego duże środki własne.