Finansowe zachęcanie do zwolnienia
Pamiętacie jak ArcelorMittal wypłacał swoim pracownikom spore bonusy za dobrowolne odejście z pracy? Podobnie postąpiły potem Przewozy Regionalne – teraz finansowo do odejścia zachęca Poczta Polska.
Program Dobrowolnych Odejść, który ruszył w styczniu może objąć 2,3 tys. pracowników – jak na razie, z informacji prasowej poczty polskiej zdecydowało się na niego 1,5 tys. osób. Ile można dostać za odejście z Poczty?
Wysokość odprawy zależy od stażu pracy – zarówno w kontekście odprawy ustawowej jak i odprawy dodatkowej, fundowanej przez pocztę. I tak:
- osoby, które przepracowały na poczcie do 2 lat otrzymają 1 miesięczne wynagrodzenie z odprawy i 2 miesięczne z tytułu dobrowolnego odejścia
- osoby ze stażem od 2 lat do 6 lat – 2 miesięczne wynagrodzenie z odprawy i 2miesięczne z tytułu dobrowolnego odejścia
- osoby ze stażem 6-8 lat – 2 miesięczne z odprawy i 3 miesięczne z dobrowolnej odprawy
- osoby o stażu 8-16 lat – 3 miesięczne z odprawy i 3 miesięczne z dobrowolnej odprawy
- osoby o stażu powyżej 16 lat – 3 miesięczne z odprawy ustawowej i 4 miesięczne z tytułu dobrowolnej odprawy.
Dodatkowo osoby, które zdecydowały się odejść w ciągu 14 dni od wejścia programu w życie, otrzymały 1 miesięczne wynagrodzenie dodatkowo – maksymalnie można więc „wyciągnąć” w ramach odejścia 8 miesięczną pensję.
Program skierowany jest przede wszystkim do tych osób, które mogą korzystać z uprawnień przedemerytalnych, ale korzystają z niego również młodsi pracownicy.
Ile musiano by wam zapłacić, byście w tym niezbyt łatwym dla pracowników okresie na rynku pracy dobrowolnie z niej zrezygnowali?