Dodatkowe dni wolne motywują bardziej niż podwyżka

Czy bardziej cierpimy na niedobór pieniędzy czy może czasu wolnego? Okazuje się, że choć bardziej narzekamy na braki w finansach, to bardziej motywujące byłyby dodatkowe dni płatnego urlopu.

Motywator młodego pokolenia

Dodatkowy, płatny urlop w roli motywatora za szczególnie istotny uważa najmłodsze pokolenie na rynku pracy. Trudno się temu dziwić, skoro na początku kariery zawodowej do dyspozycji ma mniej płatnych dni wypoczynkowych niż po 10 latach stażu pracy.

Wartość sama w sobie

Mimo tego, że dodatkowe dni urlopu mają realną materialną wartość (można je przeliczyć na koszt pracy), to pracownicy będą bardziej zmotywowani, jeśli otrzymają premię w formie dodatkowych dni wolnych niż ich finansowy równoważnik. Niechętnie decydują się na urlop bezpłatny – nawet wtedy, kiedy są przemęczeni. Postrzegają go jako stratę finansową, której nie chcą doświadczyć, bez względu na wysokość zarobków.

Korzyść dla pracodawcy

Dla pracodawcy motywacja w formie wolnego może być bardziej opłacalna niż gotówka. Warto jednak zawsze dopytać pracowników o ich oczekiwania. Przy bardzo niskich wynagrodzeniach zawsze bardziej będą liczyły się pieniądze.