Czy boisz się zmienić pracę?

Polacy na nowoczesnym, kapitalistycznym rynku pracy, mimo prawie dwóch dekad życia w nowym ustroju, nadal nie mogą się odnaleźć. Jesteśmy zahukani, mimo mobbingu i szykan pozostajemy w swoim miejscu pracy, a nasza mobilność jest praktycznie prawie żadna – za pracą się przenosić nie chcemy i rzadko to robimy. Skąd ta niechęć? Okazuje się że głównie ze strachu – a nie jak można by sądzić – z wygody. Według ostatnich badań, które przytaczają Nowiny, zmiany pracy boi się 42% osób.

Nie jest też aż tak źle- połowa się nie boi. 8% Polaków jest niezdecydowanych (uwielbiam statystykę – co to w zasadzie oznacza, że prawie co 10-ty Polak nie wie czy się boi czy nie?).

A czego się boimy? Najczęściej tego, że będzie gorzej niż jest – trafimy na bardziej dziwacznego szefa, jeszcze rzadziej będziemy dostawać premię albo też, że nie poradzimy sobie z nowymi obowiązkami i z nowej pracy nas zwolnią.

Oczywiście, wszystkie te czarne scenariusze mogą się spełnić. Jeśli jednak nie będziemy próbować, nie ziszczą się również te pozytywne. Odpowiedzcie sobie szczerze – ilu wśród waszych znajomych jest osób, które zdecydowały się na zmianę pracy i potem kroku tego żałowały. Czy na pewno jest ich więcej niż tych, którzy swojej decyzji nie żałują?