Czarna lista złych pracowników

BBC podało ostatnio dość kontrowersyjną dla brytyjskiego rynku pracy informację. Otóż pracodawcy zamierzają uruchomić Czarną Listę pracowników, którzy byli oskarżeni o kradzież w miejscu pracy. Lista byłaby dostępna dla pracodawców i miałaby umożliwiać im sprawdzenie przeszłości zawodowej kandydata do pracy pod kątem jego lojalności i braku konfliktów natury prawnej.

Baza miałaby być dostępna online, a znaleźć mieliby się w niej wszyscy pracownicy którzy wylecieli z poprzedniej pracy na podstawie oskarżenia o kradzież, niszczenie firmowego mienia, fałszerstwo, defraudacje a nawet doprowadzenie do utraty kontrahenta lub innego pracownika. Obecność pracownika w bazie nie musi być potwierdzana przez jakiekolwiek postępowanie policyjne. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy pracownik rzeczywiście jest winien, może znaleźć się w bazie „pracowników – przestępców”. Wystarczą tu tylko podejrzenia i oskarżenie pracodawcy !

National Staff Dismissal Register – tak bowiem miałby nazywać się spis pracowników „o przestępczych skłonnościach” miałby wejść w życie już wkrótce. Trzy duże firmy (Harrods i Selfridges – sieći sklepów oraz Reed Managed Services – firma z branży HR) na początku maja podpisały w tej sprawie porozumienie i zaczęły pierwsze prace nad systemem.

To co najbardziej niepokoi zarówno pracowników brytyjskich, jak i związki zawodowe, to możliwość dokonywania nadużyć przez nieuczciwego pracodawcę, który mógłby wprowadzić do bazy niewinnego pracownika na wskutek pomyłki a nawet celowej zemsty. Obecność w bazie może zaś pozbawić pracownika możliwości otrzymania jakiejkolwiek pracy.

Członkowie stowarzyszenia Action Against Business Crime, zrzeszającego firmy zainteresowane walką z nadużyciami, którzy są odpowiedzialni za projekt „czarnej listy” mówią otwarcie o tym, że kradzieże w miejscu pracy to straty szacowane na bilion funtów rocznie i że konieczne jest podjęcie kroków umożliwiających pracodawcom większą kontrolę nad tym kogo zatrudniają.

Czarna Lista pracowników, wykrywacze kłamstw i odciski linii papilarnych…nasza rzeczywistość coraz bardziej zaczyna przypominać Orwellowski scenariusz.

źródło: news.bbc.co.uk

fot.: Cody Mummau

Tagi: