Chętniej uczymy się języków obcych

20 lat transformacji zrobiło swoje – z zamkniętego narodu, który ledwo mówił po rosyjsku wyrośli z nas poligloci, którzy coraz częściej dostrzegają konieczność poznawania obcych języków. I to nie tylko ze względu na pracę, ale również na własne samopoczucie na wycieczce.

Znajomość języków obcych jest pewnym standardem w wymaganiach pracodawcy. Standardem często na wyrost, bo w ramach danego stanowiska, nierzadko znajomość języka obcego na wysokim poziomie nie okazuje się konieczna. Mimo wszystko lepiej móc się pochwalić certyfikatem niż nie móc. Dlatego coraz więcej Polaków zaczyna uczyć się języków obcych. Z ostatnich badań CBOS wynika, że prawie połowa Polaków (48%) bądź już uczy się, bądź zamierza, podwyższyć swoje kwalifikacje językowe.

Nie tylko o pracę nam jednak chodzi. Motywacją są też wyjazdy służbowe i wakacyjne (i chęć swobodnej komunikacji) oraz poczucie, że języki obce po prostu trzeba znać.

Jak wynika z innych badań – przeprowadzonych przez Ipsos, w zeszłym roku, 47% badanych odczuwa chęć podwyższenia swoich kwalifikacji, w 2000 roku, takie „parcie na szkolenia” odczuwała 1/3 badanych – jak więc widać, chcemy się szkolić.

Czy macie poczucie, że szkolenia w których uczestniczyliście spowodowały, że jesteście bardziej konkurencyjni na rynku pracy?

źródło: corpnews.pl