7 najbardziej nieprawdopodobnych sukcesów crowdfundingowych

Masz pomysł na biznes? Albo marzenie które chcesz zrealizować, ale nie masz pieniędzy? Spróbuj crowdfundingu – zdziwisz się, na co ludziom udało się zebrać pieniądze!

Crowdfunding to nowoczesna forma finansowania projektów – polega na tym, że cała społeczność zrzuca się na realizację danego pomysłu. Założenie jest takie, że jednej osobie trudno wyłożyć np. 1000 zł na projekt, ale 1000 osób jak da po złotówce to nie zubożeje. Po co ludzie finansują nawzajem swoje projekty? Otóż w ramach crowdfundingu mają z tego korzyść – może nią być korzyść majątkowa (np. po wprowadzeniu projektu na rynek, do produkcji, osoby finansujące dostają zniżkę), albo czysto emocjonalna – poczucie zadowolenia z tego, że pomogliśmy w osiągnięciu sukcesu.

Platform, które umożliwiają crowdfunding jest wiele – najpopularniejszym jest Kickstarter na którym codziennie dziesiątki ludzi z całego świata wystawiają swoje pomysły i prototypy. Jeśli pomysł „chwyci”, udaje się zebrać zakładane środki, a niekiedy nawet znacznie więcej i dzięki temu osoby, które nie miały pieniędzy na rozpoczęcie biznesu, nagle je mają. Tak jak np. twórcy 3Doodlera – pierwszego długopisu, który drukuje w 3D. Twórcy pomysłu chcieli zebrać 30.000$. Dostali … 2.344.000$

Pomysły nie muszą być stricte biznesowe – crowdfunding finansuje też projekty niekomercyjne, kulturalne czy społeczne. Nie wierzysz, że Twój pomysł też może osiągnąć sukces? Pomyśl co by było, gdyby twórcy poniższych projektów też tak myśleli:

1.Gra o zombie – Zombicide

Zawsze chciałeś stworzyć własną planszówkę, ale jej wydanie jest bardzo kosztowne? Wszystkie gadżety kosztują bo trzeba projektować specjalnie pod grę formy do odlewów lub laserowego cięcia? Ludzie pomogą- na grę planszową Zombicide udało się zebrać ponad 2 mln $.

2.Trasa koncertowa

Amanda Palmer jest piosenkarką. Tworzy dość niszową muzykę. Wraz z zespołem The Grand Theft Orchestra postanowiła zebrać fundusze na nagranie płyty i trasy koncertowej. No dobrze, Amanda nie jest tak całkiem nieznana – było jej łatwiej, bo z poprzednim zespołem (śpiewała w duecie) nagrała 4 albumy a poza tym jest żoną Neila Gaimana – zatem kontakty ma. Co nie zmienia faktu, że udało się jej zebrać również ponad 2 mln$. Ciekawe, czy udałoby się to np. Mandarynie czy Dodzie.


3.Planet Money T-shirt
Czyli niezbyt ładna koszulka z przesłaniem, na której produkcję udało się zebrać pół miliona $. Koszulkę za 25$ kupiło ponad 20.000 osób. W projekcie chodziło o to, by udokumentować stan ekonomii na przykładzie produkcji bawełnianej koszulki. Dzięki temu, że twórcy projektu za zebrane pieniądze prześledzili proces produkcji koszulki od posadzenia bawełnianego krzaczka aż po jej sprzedaż w centrum handlowym powstała historia o współczesnym świecie i jego ekonomii przedstawiona w pięciu rozdziałach na przykładzie t-shirtu. Co zyskały osoby dające na ten cel pieniądze? Każda koszulka została opatrzona tagiem, który po zeskanowaniu specjalną aplikacją pozwalał właścicielowi na prześledzenie tego procesu i dowiedzenie się jak dokładnie powstała jego własna, konkretna koszulka i kto pracował przy niej na wszystkich etapach jej tworzenia. Dziwne? Cóż – okazja posiadania tak niezwykłej koszulki zainspirowała 20.000 osób do wydania 25$. A twórcy programu mogli go zrealizować.

4.Podręcznik dla rysowników

Projekt o tyle nietypowy, że rzeczywiście jego powstanie wymagało nie lada przygotowania. Nie chodziło bowiem o podręcznik napisany przez jednego artystę, ale przez okrągłą setkę. Każdy z zaproszonych gości wtrącił swoje trzy grosze (a w zasadzie rysunek postaci w trzech pozycjach) po to, by w jednym miejscu zgromadzić w zasadzie wszystkie możliwe style rysowania. Ile się udało na wydanie podręcznika zebrać? Ponad pół miliona$.

5.Lampa (dość niezwykła)

Masz żyłkę projektanta, ale twoje projekty rysujesz do szuflady? Wystaw je na „aukcję” crowdfundingową. Tak stało się z lampą Lumio. Ponad pół miliona $ pozwoliło wdrożyć tę niezwykłą, przenośną, bezprzewodową lampę do seryjnej produkcji. Zamiast wam ją opisywać pokażmy zdjęcia:

6.Pokrywka na kawałki warzyw

Mieliście kiedyś prosty pomysł na „kuchenną rewolucję”?  Taki projekt też można sfinansować crowdfundingiem (i wcale nie trzeba do tego być sponsorowaną przez producenta przypraw Magdą Gessler).  Fundusze udało się zebrać naprodukcję silikonowych pokryweczek na kawałki warzyw i owoców, by się nie zepsuły jeśli nie zjemy ich od razu. Pomysł tak prosty, że niemal banalny – zebrano na niego 183.000$ a gadżet można teraz kupić na Amazonie (a twórca ma własny biznes i niezłą kasę).

7. Ratowanie firmy

Crowdfunding to nie tylko pomysł na biznes który dopiero zaczynamy, ale również opcja na ratowanie podupadającego. Tak zrobiła projektantka Satya Twena kiedy padła firma produkująca kapelusze w której pracowała. Wspólnymi siłami udało się zakład produkcyjny odkupić, ale nie wystarczyło już funduszy na uruchomienie produkcji. Zatem Satya poprosiła obcych ludzi by wsparli jej biznes i za 1 $ kupili pdf z poradami jak nosić kapelusz, za 5 spinkę do kapelusza a za 97$ zamówili kapelusz. Poza postawieniem biznesu na nogi chodziło tu również o uratowanie ostatniej firmy modniarskiej na Manhatanie. Udało się.

Kiedy wystawisz swój pomysł? Może czas zacząć realizować genialne pomysły?