10 ciekawych benefitów od największych firm

Pracownik zadowolony ze swojej pracy i firmy w której pracuje, nie tylko generuje większy dochód poprzez bardziej efektywną prace, ale również zmniejsza koszty firmy – choć by przez to, że mniej choruje i nie myśli o tym, by pracę zmienić. A mniejsza rotacja to mniej wydatków związanych z rekrutacją. Trudno się zatem dziwić temu, że niektóre firmy wymyślają nie tylko najbardziej dziwaczne rzeczy by uprzyjemnić pracownikom pracę – jak zjeżdżalnia w biurze, czy darmowe rowery, ale również tworzą system unikalnych benefitów, które wyróżniają firmę na rynku i sprawiają, że pracownik nie chce zmienić pracy (ani nie chce zostać wymieniony na bardziej efektywnego pracownika). Jakie ciekawe dodatki pozapłacowe wymyślili najwięksi gracze na rynku?

1. 8 tygodni płatnego urlopu na wycieczkę życia

W firmie Intel, każdy pracownik który przepracuje w firmie 7 lat, ma prawo do płatnego, trwającego 2 miesiące urlopu, w trakcie którego jest zachęcany do tego, by wyjechać w dłuższą podróż – odpocząć, zrelaksować się, zrealizować swoje marzenia o podróżowaniu. Czy taki dodatek nie sprawiłby, że po 6 latach pracy nie miałbyś ochoty na zmianę?

2. Płatne odżywki dla dzieci

Google, pracownikom, którzy mają małe dzieci daje dodatek w postaci dodatkowych 500$ po to, aby ci mogli nabyć za te pieniądze żywność dla dziecka, której nie mogą samodzielnie przygotować ze względu na bycie w pracy. Dzięki temu Google zapewnia sobie zaangażowanie pracowników z małymi dziećmi, którzy nie muszą spieszyć się do domu po to, by przygotowywać dziecku posiłek – mogą za to wynająć opiekunkę, lub kupić gotowe produkty.

3. Autobusy pracownicze ze stanowiskiem komputerowym

Microsoft swoich pracowników wozi do pracy w specjalnych autobusach wyposażonych w stanowiska komputerowe z podłączeniem do internetu. Pracownik w drodze do pracy, zamiast marnować czas może zająć się prywatnymi sprawami (np. Facebookiem). Dodatek ma pewien minus – równie dobrze, zamiast Facebookiem pracownicy mogą zajmować się już w drodze do pracy pracą…

4. Możliwość dowolnej pracy zdalnej

40% pracowników firmy IBM nie ma stałego biura jako miejsca pracy. Firma wyposaża ich w niezbędne narzędzia i pracownicy realizują zadania z dowolnego miejsca na jakie przyjdzie im ochota – z domu, z biura, z kawiarni czy z …wakacji w Bangkoku.

5. Surfowanie w czasie pracy

Pracownicy firmy Quiksilver – australijskiej firma surfingowa produkująca deski i obuwie dla surferów – mogą w czasie pracy wyjść, aby posurfować. Firma dba bowiem o to, aby przy produkcji sprzętu dla surferów pracowali pasjonaci tego sportu.

6. Dodatek adopcyjny

Pracownik firmy Deloitte, który zdecyduje się na adopcję dziecka, otrzymuje od firmy 5000$ dodatku, na wydatki związane z procesem adopcji. Ten benefit wydaje się nieco dziwaczny – z jednej strony to miły gest wspierania pracowników przy tak trudnych, prywatnych decyzjach życiowych, Z drugiej strony można traktować to jako wspieranie adopcji by pracowniczki nie decydowały się na ciąże- jak uważacie?

7. Wspieranie edukacji dzieci pracowników

Firma Nike, we wspieraniu rozwoju i szkoleń poszła o krok dalej – nie tylko pracownicy mają możliwość realizacji swoich planów edukacyjnych, ale firma wspiera również edukację dzieci pracowników poprzez fundowanie stypendiów edukacyjnych.

8. Płatny „wolontariat” na rzecz środowiska

Firma Patagonia (produkująca górską odzież sportową), pozwala swoim pracownikom na płatny urlop, w trakcie którego decydują się oni na wzięcie udziału w wybranym przez siebie wolontariacie na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

9. Lataj za darmo

SouthWest Airlines pozwala swoim pracownikom i ich rodzinom (w tym rodzicom), na loty całkowicie za darmo (bez dodatków typu opłaty lotniskowe). Wprawdzie wiele linii lotniczych oferuje pracownikom loty za darmo bądź z duża zniżką, ale tylko SouthWest pozwala na podróże bez limitu – tak wiele razy w roku, jak chcesz.

10. Plan emerytalny bez limitu

Wiele firmy oferuje pracownikom dodatkowe plany emerytalne polegające na przekazywaniu części pensji na fundusz emerytalny. NuStar Energy wpadło jednak na inny pomysł – firma tworzy plan emerytalny wraz z pracownikiem dokładając mu 1$ za każdy 1$ który pracownik samodzielnie ze swojej pensji przekaże na swój plan emerytalny. Innymi słowy mówiąc,jeśli pracownik zdecyduje się przekazywać np. 100$ na swoją emeryturę, na jego koncie ląduje dodatkowe 100$ od firmy – niezależnie od stanowiska które zajmuje pracownik.

Które z wymienionych dodatków chcielibyście mieć w swojej firmie? Czy jednak wolelibyście  po prostu wyższą pensję?