Jak w CV kłamią Polacy?
Na potęgę! Firma IBBC Group przeprowadziła pierwsze w Polsce badanie ankietowe wśród pracowników działu HR by dowiedzieć się, jak bardzo zetknęli się on z kłamstwami w aplikacjach pracowników (i podczas rozmów rekrutacyjnych). Okazało się, że jedynie 19% rekruterów nie spotkało się z kłamstwami (bądź nie mieli okazji przekonać się, że kandydat kłamał). Jak kłamiemy, w czym kłamiemy i dlaczego kłamiemy. I na czym najczęściej wpadamy?
W czym Polacy kłamią najczęściej?
- Dodatkowe umiejętności – spotkało się z nimi 85% rekruterów, którzy zetknęli się z kłamstwem,
- Daty zatrudnienia – 58%
- Zakres obowiązków – 53 %
- Stanowisko – 28%
- Wykształcenie – 23%
- Kursy, certyfikaty – 16%
- Miejsca pracy – 14%
- Dane osobowe – 2,5%
Badacze nie zapytali tu o języki obce, ale z doświadczenia rekruterskiego zakładam, że poziom kłamstw byłby tu również niezwykle wysoki.
Kiedy Polacy wpadają na kłamstwie?
- 95% już w trakcie rekrutacji
- 27% wpada w trakcie pierwszego okresu pracy
- 0,83% po wielu latach od zatrudnienia
Kto kłamie najbardziej?
- Sprzedaż – 60%
- Administracja – 29%
- Produkcja – 31%
- Finanse – 18%
A najmniej PR – 3,3% dział personalny – 11,6%
A czy mimo tego, ze rekruterzy wiedza, że kandydaci kłamią – czy w jakikolwiek sposób weryfikują zawarte w CV informacje? Okazuje się, że aż 23% tego nie robi. 57% próbuje to robić we własnym zakresie a 8% zleca to firmie.
Czy zatem kłamać czy nie kłamać? Wziąwszy pod uwagę ryzyko wpadki a potem i tak zwolnienia, to chyba jednak nie warto, choć.. skoro 19% rekruterów twierdzi że nie spotkało się z kłamstwem w CV (a jeśli przeprowadzili choć kilkadziesiąt spotkań, to statystycznie ot niemożliwe – zatem po prostu nie odkrywają kłamców) a 23% rekruterów wie, że pracownicy kłamią ale nic z tym nie robi, to może jednak ryzyko się opłaca? Jak uważacie?