10 dni płatnej opieki nad chorym bliskim (w Niemczech)
Europe się starzeje. W efekcie przepisy i rynek pracy musi się do tego faktu dopasować. Do niedawna pracownik około 45-60 roku życia mógł w całości oddawać się pracy, dzieci były bowiem już odchowane i pracownik miał więcej czasu na obowiązki zawodowe – teraz sytuacja się zmienia. Kiedy dzieci opuszczają gniazdo, pozostaje kilka lat „wolności” i trzeba zacząć opiekować się rodzicami. Coraz częściej – jako że rodziny mamy mniej liczne, obowiązki te spadają na jedną lub dwie osoby.
Efektem starzejącego się społeczeństwa jest nie tylko zwiększenie się zapotrzebowania na pracowników opiekujących się osobami starszymi, ale również coraz większe problemy osób opiekujących się chorymi członkami rodzin, którzy muszą godzić pracę z opieką. Efektem tej zmiany są próby dostosowania warunków pracy do potrzeb pracownika. W Niemczech wprowadzone ma zostać dodatkowe świadczenie, polegające na umożliwieniu pracownikowi spędzenia 10 dni rocznie na opiece nad chorym bliskim. Taki przepis już funkcjonuje, ale obecnie pracodawca nie ma obowiązku wypłacać w tym czasie świadczeń. Jeśli projekt ustawy zatwierdzi Bundestag, pracownicy będą za ten czas otrzymywać wynagrodzenie, które będzie finansowane z funduszu ubezpieczeń pielęgnacyjnych (na które zostaną podniesione składki). Zmiany w ustawie zakładają również możliwość przerwania pracy na 6 miesięcy – w tym czasie pracownik nie mógłby zostać zwolniony i byłby nadal ubezpieczony (choć bez pensji, ale rząd mógłby udzielić nieoprocentowanej pożyczki).
Ciekawe, kiedy zmian w tym zakresie doczekamy się w Polsce – w końcu nasze społeczeństwo też się starzeje. Jak uważacie – czy takie 10 dni dodatkowego wolnego na opiekę nad matką czy babcią to dobry pomysł?