Zawodowe postanowienia noworoczne – jak realizować założone cele?

Nowy Rok to czas postanowień. Większość z nas w tym okresie robi różne podsumowania i zastanawia się jakie cele chce osiągnąć w nadchodzących miesiącach. Również te dotyczące życia zawodowego. Zmiana pracy, otrzymanie podwyżki, dostanie awansu – jak zrealizować takie plany?

 

Postaw sobie konkretne i osiągalne cele

Warto być ambitnym, ale…nie za bardzo! Szczególnie w kwestii tworzenia planów na przyszłość. Zbyt ambitny cel podkopuje wiarę w jego osiągnięcie i tym samym motywację do jego realizacji. Postanowienia noworoczne mają sens tylko wtedy, gdy możesz i potrafisz je zrealizować. Postaraj się, aby Twój cel był precyzyjny, konkretny i jednoznacznie sformułowany. Dlatego np. zamiast ogólnego założenia: “Chcę odnosić sukcesy w pracy”, zrób konkretne: “Chcę zdobyć nowe kwalifikacje zawodowe i dostać podwyżkę w przeciągu najbliższych 6 miesięcy”.

 

Zaplanuj wszystko krok po kroku

Jeżeli nasz cel zdaje się być osiągalny, to musimy zaplanować sposób dojścia do niego. Dobry plan to połowa sukcesu! Warto abyś uwzględnił w nim jak najwięcej szczegółów. Do tego wszystkie elementy rozłóż w czasie. Dzięki temu zawsze będziesz miał jasność na jakim etapie aktualnie jesteś i jakie najbliższe kroki są przed Tobą. Gdy uda Ci się domknąć kolejny rozdział – odhacz go! Będziesz miał poczucie posuwania się naprzód i dobrze zrealizowanego zadania, a Twoja motywacja dzięki temu wzrośnie.

 

Działaj!

Po opracowaniu planu działania trzeba jeszcze zadbać o jego realizację. I tu najczęściej pojawiają się schody! Najwięcej osób odpada właśnie na tym etapie. Bo bieżące sprawy często odwracają naszą uwagę od założonych celów, a motywacja stopniowo spada. Na szczęście są sposoby na to, by temu zaradzić. Przede wszystkim zacznij od powiadomienia znajomych i bliskich o swoich celach i planach. Złożenie przed nimi deklaracji będzie motorem napędowym do tego, by dopiąć swoich założeń. Poza tym pamiętaj, by świętować swoje sukcesy – nawet te najmniejsze. Skupiaj się na tym, co już udało Ci się wykonać. Mów o tym z dumą i przyjmuj pochwały od znajomych. Im więcej pozytywnych bodźców związanych z dotrzymywaniem postanowień, tym lepiej dla Ciebie!

 

A jeśli w roku 2022 planujesz zmianę pracy, to koniecznie wejdź na www.infopraca.pl. Czekają tam na Ciebie tysiące aktualnych ofert pracy. Kto wie, może znajdziesz tam tę jedną wymarzoną 🙂