Praca w Święta i motywacja pracownika

Większość z nas wstała dziś nieco później niż zwykle a dzień planujemy spędzić na jedzeniu i leniuchowaniu. Nie wszyscy jednak mogą świętować. Cała masa osób mimo tego, że są Święta (a przy okazji również niedziela) musiała dziś pójść do pracy. Pracują służby bezpieczeństwa, kierowcy autobusów, kucharze i kelnerzy w restauracjach, lekarze, operatorzy w kinach itd. Większość z pracujących dziś osób, nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia za to, że pracuje w Święto – a jak mówią eksperci, powinno tak być, inaczej spada motywacja pracownika.

Art. 151 Kodeksu Pracy precyzuje w jakich sytuacjach należy się pracownikowi dodatek za pracę w niedziele bądź święta. Poza sytuacją, w której przez pracę w Święta dochodzi do przekroczenia dobowego czasu pracy oraz sytuacją w której nie można odebrać innego dnia wolnego w danym okresie rozliczeniowym, pracownik nie może liczyć na żadne dodatkowe wynagrodzenie z tytułu pracy w święta. Pracownicy zgadzają się na pracę w święta, bo przecież ktoś pracować musi – często są to dyżury i umowy między pracownikami, zgodnie z którymi w zamian np. za pracę w Wigilię, pracownik będzie miał wolne w Sylwestra. Noelle Murph, wydawca Employment Review twierdzi jednak, że pracownicy którzy pracują w Święta powinni dostawać ekstra dodatek, wpływałoby to bowiem pozytywnie na ich morale i zaangażowanie.

Jak uważacie – czy taki dodatek byłby zasadny? Czy rzeczywiście praca w Święta jest aż tak obciążająca? I czy dodatkowe pieniądze są w stanie wynagrodzić brak „rodzinnej atmosfery”?