Pieniądze – dają szczęście czy nie?


Komedie romantyczne, filmy obyczajowe i dramaty starają się nas przekonać do tego, że pieniądze nie dają szczęścia – znacznie ważniejsza jest rodzina, miłość i zdrowie. I pewnie tak jest, choć… naukowcy są w stanie bardzo precyzyjnie zmierzyć to, jak zmienia się nasze poczucie szczęścia wraz ze wzrostem zarobków.
Okazuje się, że do zwiększenia poczucia naszego szczęścia potrzebne jest podwojenie zarobków. Badania przeprowadzono w USA (Daniel W. Sacks, Betsey Stevenson i Justin Wolfers) i odkryto, że jeśli wynagrodzenie zwiększa się ze 100.000 $ do 200.000 $, poziom zadowolenia z życia wyraźnie wzrasta. podobnej jakości skok zadowolenia mamy potem dopiero wtedy, kiedy zarobki ulegną podwojeniu (do 400.000 $). Przy 600.000$ zadowolenie wzrasta, ale już nie tak bardzo – porównywalny skok mamy znów dopiero przy podwojeniu zarobków.
Nic w tym z jednej strony dziwnego – im mamy więcej, tym więcej chcemy. Z drugiej strony jest to nieco smutne – podwoić zarobki wcale nie jest tak prosto i o ile jeszcze młody pracownik, który jest na początku kariery i zarabia okolice najniższej krajowej może w ciągu roku – dwóch lat podwoić wynagrodzenie, to kolejne progi już niestety nie są tak łatwe do osiągnięcia.
A jak jest według was – dają szczęście czy nie dają?