Lojalność jednak się opłaca?

Dlaczego coraz częściej zmieniamy pracę, a osoba która co dwa lata ma nowego pracodawcę coraz rzadziej nazywana jest „skoczkiem”? Bo zmieniając pracę możemy liczyć na wyższe zmiany wynagrodzenia niż pozostając w jednej firmie i czekając na podwyżkę niczym na Godota. Taka przynajmniej panuje opinia – jednak naukowcy próbują nas przekonać, że opłaca się być lojalnym.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan przebadali 10.800 pracowników z krajów, które w latach 90 tych przeszły transformacje z socjalizmu na komunizm (Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Serbia) i przy tej okazji odkryli, że lojalność jednak popłaca. Może zatem źle robimy zmieniając tak często pracę?

Naukowców zastanawiała kwestia tego, czy – skoro pracodawca zyskuje na posiadaniu lojalnych pracowników, którzy nie rotują i nie trzeba co chwilę na nowo uruchamiać procesów rekrutacyjnych i szkolić nowych osób – to czy zyskują na tym też pracownicy, którzy decydują się pozostać w jednej firmie jako lojalni pracownicy.

Najpierw zbadano lojalność pracowników na trzech poziomach – wysługą lat w danej firmie, tym czy pracownicy zdecydowaliby się na zmianę pracy po otrzymaniu lepiej płatnej propozycji (zmiana finansowa była atrakcyjna, ale nie była bardzo duża) i tym jak bardzo zaangażowani byli pracownicy w działania firmy. Następnie porównano współczynniki lojalności do zarobków – okazało się, że pracownicy lojalni zarabiali więcej. W trzech krajach jednakże okazało się, że wysokość zarobków związana była najmocniej ze stażem pracy – zatem choć badacze wyciągnęli wnioski na temat tego, że lojalność popłaca ich badania mogą nie być takie znów pewne jeśli weźmiemy pod uwagę mentalność „postkomunistyczną” z którą spotykamy się również w Polsce. Na czym ona polega? Otóż w wielu firmach w Polsce podwyżki nie zależą od wkładu pracy w rozwój firmy lecz właśnie od tego ile dany pracownik wysiedział w firmie – podwyżki przyznawane są bardziej za staż niż za osiągnięcia. Stąd zaś wniosek,że lojalność = wyższe zarobki.

Co o tym sądzicie – czy według was opłaca się być lojalnym i wiązać się na długo z jednym pracodawcą? Czy też opłaca się to tylko wtedy, kiedy w firmie podwyżki uzależnia się od stażu pracy?

źródło badań: futurity.org