Dlaczego mała podwyżka nie motywuje?

Podwyżka – magiczne słowo na które wypowiedziane z ust szefa czeka każdy pracownik. Chyba nigdy nie słuchamy szefów tak uważnie jak właśnie wtedy, kiedy zaczynają mówić o podwyżkach. W obecnych sytuacjach kryzysowych, podwyżki zdarzają się rzadziej, ale…jednak się zdarzają. Zastanówmy się, jaka powinna być podwyżka, aby miała jakikolwiek sens.

Po co szefowie dają podwyżkę?

między innymi:

tak naprawdę udzielenie podwyżki sprowadza się do komunikatu: chcę byś tu pracował i chcę byś był bardziej zadowolony ze swojej pracy, co sprawi, że będziesz bardziej efektywny.

Czy każda podwyżka działa na wzrost produktywności? Niestety nie, podwyżka zbyt niska, może zostać potraktowana przez pracownika zupełnie odwrotnie – otrzymujący ją pracownik może poczuć się źle, pomyśli bowiem, że skoro jest ona tak niska, szef musi go nie doceniać.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy szef umotywuje kwotę podwyżki (czyli jeśli pracownik nie pracował źle, ale było wobec niego sporo zastrzeżeń). Jeśli jednak podwyżka będzie niezwykle niska, a szef rozpłynie się w pochwałach pracownika, pracownik poczuć może się urażony.

Dodatkowo w takiej sytuacji, pracownik nie poczuje, że powinien najbardziej starać się w pracy, różnica w wynagrodzeniu przed i po podwyżce nie będzie bowiem dla niego znacząca.
I choć nikt nie obrazi się za 50 groszy więcej na godzinę, to sytuacja będzie jak w dowcipie, kiedy kura znosząca małe jajka, do kury która znosiła duże, mówi „Ja tam za 20 groszy nie będę sobie tyłka nadwyrężać”.

Dla każdego z nas inna jest granica kwoty, która motywuje – najczesciej zależy ona od już istniejącej kwoty pensji (200 zł przy 2000 pensji ma inne znaczenie niż przy 5000.) Dlatego zapytam inaczej –jaki % podwyżki w stosunku do Waszych pensji, byłby dla Was satysfakcjonujący?