Jak efektywnie pracować z domu? Oto 5 porad odnośnie pracy zdalnej w dobie pandemii.

Zgodnie z danymi GUS w trakcie pandemii w formie zdalnej swoją pracę wykonywało około 25 proc. pracujących osób w Polsce. Nie wiadomo co przyniosą najbliższe miesiące. Możliwe, że praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Jak więc zorganizować sobie czas i przestrzeń, gdy biuro zamienimy na dom? Co zrobić, by przy tym nie ucierpiała nasza efektywność? Oto 5 praktycznych porad!

  1. Planuj, planuj i jeszcze raz planuj

Masz czasem wrażenie, że gdy pracujesz z domu, to czas przecieka Ci przez palce? Nagle łapiesz się na tym, że zamiast dopinać projekt, odkurzasz podłogę albo składasz pranie…W domu łatwiej niż w biurze jest się rozkojarzyć i przez to nie przykładać się odpowiednio do obowiązków zawodowych. Aby tego uniknąć warto sobie z góry planować każdy dzień. Spisać na kartce zadania do zrealizowania oraz czas jaki chcemy na nie przeznaczyć. To pomoże nam uniknąć sytuacji, gdy mija godzina 17:00, a my jeszcze nic do tej pory nie zrobiliśmy.

  1. Rób przerwy

Przerwy w pracy pomagają się zregenerować i w efekcie potem pracować efektywniej. Pamiętaj, by nie pracować ciurkiem przez wiele godzin, bo gdy już odejdziesz od komputera, to będziesz kompletnie wyczerpany. Co więcej zbyt długa izolacja i praca bez odpoczynku jest szybkim przepisem na wypalenie zawodowe.

  1. Zorganizuj przestrzeń do pracy

Trudno jest się nie rozleniwić jeśli cały dzień pracujemy z kanapy. Dlatego warto zorganizować sobie specjalną przestrzeń do pracy. Najlepiej, by wokół nie leżało wiele rzeczy, które by nas rozpraszały. Kiedy mamy specjalne miejsce do pracy, to w głowie łatwiej się nam przestawić, że teraz już nie myślimy o tym, co zjemy na obiad, a skupiamy się na sprawach zawodowych.

  1. Wyrwij się z domu

Jeśli nie musimy wychodzić z domu do pracy, to łatwo wpaść w pułapkę ciągłego siedzenia w czterech ścianach. To nie jest dobre ani dla zdrowia fizycznego, ani dla naszej psychiki. Pamiętaj, by codziennie znaleźć jakiś pretekst do wyjścia – to może być spacer, spotkanie z przyjacielem bądź zrobienie zakupów. Trochę ruchu i zobaczenie innych ludzi na pewno pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i doda Ci energii!

  1. Pamiętaj o relacjach

W ostatnich miesiącach coraz trudniej było pielęgnować relacje międzyludzkie. Spotkania na żywo były często niemożliwe do zrealizowania, a te online czy przez telefon z czasem mogły się znudzić… Jeśli pracujesz z domu, to oznacza, że masz jeszcze bardziej ograniczone kontakty z innymi ludźmi. Postaraj się pielęgnować te, które są dla Ciebie ważne. Możesz na przykład założyć sobie, że codziennie odezwiesz się do kogoś bliskiego. To pozwoli Ci podtrzymać poczucie, że masz wokół siebie życzliwych ludzi! A w końcu najbardziej liczą się ludzie i relacje 🙂

A jakie Ty masz sposoby na bardziej efektywną pracę zdalną?