Czy chorobowe zmniejsza wymiar urlopu wypoczynkowego?

Czy to, że chorujemy, ma wpływ na ilość dni urlopowych, które nam przysługują? I czy należy się nam urlop za miesiąc, w którym w całości byliśmy na zwolnieniu lekarskim? Każdemu, kto jest zatrudniony na umowę o pracę, przysługują konkretne prawa, w tym do urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia lekarskiego na czas choroby. W tym artykule, przyjrzymy się kilku konkretnym przypadkom, jak przebywanie na L4, wpływa na wymiar urlpu lub wypłacany ekwiwalent.

 

W zależności od wykształcenia i doświadczenia zawodowego, pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, w 2020 r. przysługiwać będzie 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnej wysokości, na dany rok pracownik otrzymuje “z góry” z początkiem nowego roku.

Listę ofert pracy z umową o pracę na czas nieokreślony znajdziesz tutaj: infopraca.pl – pełen etat.

Ilość tych dni zostaje określona przez dział kadrowy i zależy od wyliczania ilości dni urlopowych i ekwiwalentu za urlop.

Poniżej opiszmy trzy przypadki związane z relacją między obliczaniem dni urlopu, a niezdolnością do pracy wynikającą z choroby lub innej nieobecności w pracy.

1. Chorobowe, a płatny urlop

„Czy jeśli przez dłuższy czas chorowałam, to należy mi się mniej urlopu? Mój pracodawca powiedział, że skoro przez pełny miesiąc byłam na zwolnieniu lekarskim, to za ten miesiąc nie otrzymam urlopu. Czy miał rację?”

Zdecydowanie nie – wymiar zwolnienia chorobowego nie ma wpływu na wymiar urlopu. Czyli jeśli przysługują nam rocznie 20 dni urlopu i zostaliśmy zatrudnieniu w styczniu 2019 roku a od 1 czerwca do 2 lipca byliśmy na zwolnieniu chorobowym, to na dzień 2 lipca przysługuje nam 20 / 12 *7 = 11,66 czyli 12 dni urlopu.

2. Chorobowe na wypowiedzeniu

„Czy jeśli okres wypowiedzenia „zachodzi” na kolejny miesiąc kalendarzowy, a w okresie wypowiedzenia pracownik jest na zwolnieniu chorobowym, to przysługuje mi urlop za ostatni miesiąc pracy?  Mimo, iż fizycznie nie było mnie w firmie? Wypowiedzenie 2 tygodniowe dostałam 26 lipca, a od 1 sierpnia byłam na zwolnieniu lekarskim do końca okresu wypowiedzenia. Pracodawca twierdzi, że za sierpień nie nalicza mi się urlop, bo faktycznie nie pracowałam w sierpniu.”

W tym przypadku pracodawca nie postąpił słusznie. W takiej sytuacji urlop również pracownikowi przysługuje i pracodawca kończąc współpracę z pracownikiem musi ten urlop rozliczyć (np. ekwiwalentem).

 

Warto o tym pamiętać zwałaszcza, gdy mamy w planach zmianę pracy. 
O tym, jak przygotować się i zmotywować do szukania nowej pracy, piszemy więcej w tym artykule:

Nowy rok – nowa praca. Czyli o planowaniu i motywacji do nowych wyzwań zawodowych w 2021.

 

3. Urlop bezpłatny i wychowawczy, a płatny

Jest tylko kilka przypadków,  kiedy nasza nieobecność w pracy może wpłynąć na skrócenie czasu urlopu wypoczynkowego. Wówczas urlop pomniejsza się proporcjonalnie do czasu nieobecności.

W związku z powyższym wniosek jest jeden: chorobowe nie może wpływać na zmniejszenie wymiar urlopu wypoczynkowego.  Podobnie rzecz się ma w przypadku urlopu macierzyńskiego.

Tak więc, pracownikowi, zatrudnionemu na umowę o pracę, który przebywał na L4, nawet w okresie wypowiedzenia, należy się prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnej wysokości, tak jakby pracownik świadczył pracę. Co jest równoznaczne także z wypłatą ekwiwalentu.

 

autor: Patrycja Kuba

zdjęcie: Winel Sutanto, Unsplash