Brak szacunku wobec kolegów z pracy wpływa na morale

Czy jeśli nasz kolega z pracy jest stale ignorowany przez szefa, traktowany bez szacunku, pogardliwie, wykluczany ze spotkań i ważnych projektów, to czy zmienia to w jakiś sposób nasze emocje? Wywołuje gniew? Czy może jest nam obojętne? Z badań wynika, że z takim pracownikiem sympatyzujemy szczególnie wtedy, kiedy jest tej samej płci.

Sytuacja w której jeden z pracowników jest traktowany gorzej w pracy niż inni wpływa na emocje obserwatorów tego zjawiska. Szczególnie mocno, kiedy nasz szykanowany kolega jest tej samej płci co my.

Z badań Kathi Miner i Angeli Eischeid wynika, że szczególnie mocno wpływa to na kobiety. Obserwując brak szacunku wobec koleżanki z pracy kobiety mają wyższy poziom gniewu, niepokoju i lęku oraz są bardziej zdemoralizowane (mniej zależy im na pracy, bardziej narzekają, wykazują mniej zaangażowania w pracę). Co ciekawe, w przypadku mężczyzn również podnosi się poziom złości i lęku, ale obserwacja szykanowania kolegi nie ma wpływu na poziom morale w pracy.

Jeśli obserwujemy negatywne zachowanie kadry zarządzającej wobec kolegi przeciwnej płci, złościmy się mniej, nie spada nam też morale. Ciekawa obserwacja prawda? Okazuje się, że „solidarność jajników” przekłada się również na sytuacje zawodowe.

źródło:springer.com