Drzemka na wykładzie zalecana przez naukowców?

Zdarza ci się zamknąć oko podczas wykładu i udać się na kilka chwil w objęcia Morfeusza? O ile tylko nie przyłapie cię na tym wykładowca to nie masz się czym przejmować. Tak naprawdę robisz sobie przysługę – drzemka zaraz po przyswojeniu nowego materiału sprawia, że lepiej go zapamiętujemy.

Oczywiście propozycja by drzemać na wykładzie to żart, ale coś w tym odpoczywaniu i spaniu po nauce jest. Naukowcy z University of Notre Dame odkryli, że sen dobrze wpływa na odpamiętywanie. Studenci, którzy wzięli udział w eksperymencie mieli za zadanie zapamiętać kilka zbiorów słów. Następnie odpamiętać je w 30 minut 12 i 24 godziny po sesji uczenia się ich. O ile w 30 minut i 24 godziny po nauce między studentami nie było różnicy, o tyle przy 12 godzinach przerwy , jeśli w tym czasie wypadł studentom sen (część uczyła się słów o 9 rano, część o 21.00), nastąpiła zauważalna różnica w zakresie zapamiętanych słów. Osoby, które mogły się przespać – odpamiętały więcej słów. Ich mózg, dzięki sesji spania był w stanie skonsolidować więcej informacji.

Niestety nie ma danych jak długi musi być sen, by lepiej zapamiętać informacje – jeśli jednak będziecie uczyć się do egzaminu pamiętajcie – lepiej nie uczyć się całą noc, tylko znaleźć czas na sen. Nawet krótki.

źródło:eurekalert.org