Top 9 zawodów dla osób kochających samochody

Jak połączyć pasję i pracę zawodową, to dylemat wielu osób. Kręcą Cię nowinki techniczne, majstrowanie przy silniku to Twoje ulubione zajęcie i nie wyobrażasz sobie życia bez samochodu i prawa jazdy? Zamiłowania do motoryzacji może się okazać bardzo pomocne przy zmianie pracy. Stworzyliśmy dla Ciebie listę najpopularniejszych stanowisk, gdzie pasja do aut jest potrzebna, a nawet konieczna.

Praca zgodnie z zainteresowaniem, w branży, która nas pasjonuje to marzenie wielu kandydatów. Dlaczego? Bo to jeden z kilku czynników gwarantujący nam zadowolenie z pracy. Więcej na temat satysfakcji zawodowej i tego jak ją osiągnąć piszemy w osobnym artykule.

A teraz skupiamy się na czterech kołach i silnikach… 🙂

1. Mechanik samochodowy lub pracownik serwisu

To wybór niemalże oczywisty. Taka specjalizacja prawie zawsze gwarantuje nam zapotrzebowania na rynku. Mimo, że kryzys nieco osłabił sprzedaż aut na początku roku 2020,

(w Polsce zarejestrowano 35 797 nowych samochodów wg. moto.pl), to wyraźnie widać jak rynek znowu się ożywia i z miesiąca na miesiąc przybywa aut na polskich drogach. W związku z tym nie maleje ilość napraw, czy serwisów. Mechanik może pracować na własny rachunek, bądź  w czyimś zakładzie czy stacji diagnostycznej. Dlatego perspektywa pracy w zawodzie mechanika jest bardzo obiecująca zarówno w Polsce, jak i za granicą np. Niemcy, Holandia, Belgia. O tym jak się przygotować do takiej pracy poczytasz tutaj

Taka praca często wiąże się ze stabilnym zatrudnieniem, obiecującymi zarobkami i dostępem do profesjonalnych narzędzi pracy. Jak na razie nikt nie słyszał jeszcze, by dobry mechanik narzekał na zarobki.

2. Praca na produkcji w branży motoryzacyjnej (automotive)

Firmy produkcyjne, czy dostawcy rozwiązań dla branży motoryzacyjnej z kategorii aut osobowych odnotowały 12,7% wzrost w pierwszym półroczu 2020 roku (wg KPMG), co za tym idzie szukają pracowników linii produkcyjnej, operatorów maszyn i monterów, którzy mają techniczne zdolności lub znają się na konstrukcji aut. Dla osób z zamiłowaniem do majsterkowania, lubiących budowę maszyn i nowe technologie może być to bardzo rozwijające zajęcie.

Branża automotive potrzebuje także wzbogacić swoje szeregi o: inżynierów procesów i produkcji, operatorów maszyn i prasy, lakierników, tapicerów, konstruktorów i technologów.  Niektórzy pracodawcy oczekują specjalnych uprawnień, innym wystarczy wykształcenie techniczne i ścisły umysł. W zamian oferują bardzo stabilne zatrudnienie liczne benefity i perspektywy awansów i premii.

3.  Sprzedawca / dealer samochodowy

Potrafisz doradzić innym przy zakupie auta? Masz mnóstwo rzetelnej wiedzy i umiesz przekazać ją innym, tak, aby przekonać o zaletach danego modelu? A może po prostu znasz się na handlu? Nic zatem prostszego – zacznij sprzedawać samochody. Możliwości jest sporo – od pracy u dystrybutora konkretnej marki po sprzedaż aut w komisach lub doradcę leasingowego. Jest także szansa na rozwój w dziedzinie zakupów strategicznych w firmach z branży automotive, gdzie jest się odpowiedzialnym za kontakt z kupcami i dostawcami z przemysłu motoryzacyjnego.

Inną ciekawą alternatywą jest też praca związana ze sprzedaż internetową w serwisach aukcyjnych lub portalach dla fanów motoryzacji. Bycie sprzedawcą samochodów nie jest łatwym kawałkiem chleba – nie na darmo większość podręczników sprzedaży ma przynajmniej kilka case study z życia sprzedawcy aut, ale wiedza, jaką ma pasjonat motoryzacji jest tu nieodzowna.

4. Przedstawiciel handlowy w terenie

To praca dla osób, które mają już jakieś doświadczenie w sprzedaży, albo potrafią nawiązywać relacje z klientami. Ponadto ważne jest bardzo, aby kandydat lubił jazdę autem i dobrze czuł się za kółkiem, ponieważ pracując w terenie, przemieszczanie się jest niezbędne. Często wiąże się to z długimi godzinami spędzonymi w trasie, gdzie liczy się szybki i bezpieczny dojazd, a także gotowość na różne sytuacje związane z eksploatacją auta służbowego.

5. Pracownik firmy kurierskiej

Sektor sprzedaży internetowej nieustannie notuje wzrosty i tym samym zwiększa się zapotrzebowanie na kurierów. Podobnie, jak w przypadku zawodu kierowcy, najważniejszym obowiązkiem na tym stanowisku jest rozwożenie towaru z punktu A do punktu B w ustalonym czasie. Dlatego umiejętność szybkiego rozeznania się w topografii miasta i terenów pozamiejskich, planowania trasy i organizacji pracy jest tutaj szczególnie ważna.

6. Praca w spedycji i logistyce

Tutaj spektrum zawodów jest bardzo szerokie od kierowcy tira, przez kierownika floty samochodowej do specjalisty ds. logistyki. Zaczynając do kierowcy, praca taka daje sporo swobody. Wprawdzie kierowca ograniczony jest przepisami i musi zdążyć na czas z towarem, ale nikogo nie obchodzi jakiej muzyki słucha w pracy, nikt mu w trakcie dnia nie przeszkadza. Nikogo nie obchodzi, co robisz w trasie, jeśli jesteś terminowy. Niezbędne jest prawo jazdy C+E i doświadczenie. 

Kierownik, administrator lub specjalista ds. floty samochodowej jest odpowiedzialny za  zarządzanie stanem technicznym pojazdów, kontrolę zużycia eksploatacji, a także wsparcie kierowców.

Manager transportu lub specjalista ds. logistyki na co dzień współpracuje z kierowcami dostawcami, koordynuje przepływ informacji, układa trasy i koordynuje załadunek i zamówienia. Wiedza z zakresu motoryzacji jest tutaj pomocna, ułatwia planowanie i zrozumienie współpracowników.

7. Taksówkarz lub kierowca Ubera

Pamiętasz film “Taksówkarz” z DeNiro z 1976 roku? Być może zawód taksówkarza lub kierowcy przewozu osób to dla Ciebie strzał w dziesiątkę. Aby zostać taksówkarzem, który jest zawodem regulowanym, trzeba zdobyć licencję. Polega to na przejściu przez kurs (28 godzinny), na którym, między innymi poznaje się topografię terenu, czy znajomość przepisów prawa przewozowego, taksometrów itd. 

Jako kierowca Ubera, czy Bolta już taka licencja nie jest konieczna, możesz skorzystać z licencji partnera flotowego. To sieć firm lub osób z działalnością gospodarczą w danym mieście, którzy odpowiadają za formalności w Twoim imieniu. Jest to bardzo popularna forma zarabiania lub dorabiania zwłaszcza w dużych miastach. Warunkiem koniecznym jest także posiadanie auta w dobrym stanie technicznym, szczegóły są zazwyczaj określane przez pracodawcę.

8. Dziennikarz motoryzacyjny, copywriter 

Oglądasz Top Gear, a może wolisz polskie programy typu Automaniak? Może czytasz branżową prasę i portale internetowe? Branża motoryzacyjna potrzebuje redaktorów treści i komentatorów do kanałów w social mediach, którzy będą mówić o nowinkach technologicznych, prowadzić testy porównawcze nowych modeli, czy doradzać czytelnikom.

Praca idealna dla tych, którzy kochają samochody na tyle, że stale muszą być z nimi na bieżąco. Droga do tego by pracować przy produkcji takich materiałów nie jest łatwa – ale popatrzcie na Jeremy’ego Clarksona – najbardziej chyba znaną z mediów twarz łączoną z samochodami – zaczynał jako sprzedawca zabawek, ale miłość do aut zwyciężyła.

9.Specjalista ds. Marketingu i PR w firmie motoryzacyjnej

Wprawdzie sprzedaż samochodów odbywa się poprzez dystrybutorów (dealerów), ale o wizerunek marek i reklamę nowych modeli ktoś musi dbać. Jeśli zatem masz w sobie zarówno zamiłowanie do motoryzacji, jak i marzy ci się kreatywna praca w marketingu, możesz próbować swoich sił w tym obszarze. Duże marki samochodowe prześcigają się w pomysłach jak wyróżnić się i zareklamować najnowszy model. Potrzebna jest więc osoba z zamiłowaniem do czterech kół, zdolnością do wymyślania chwytliwych haseł i lekkim piórem do tworzenia zachęcających opisów lub scenariuszy spotów reklamowych. 

Podsumowując

Możliwości na połączenie pasji z zawodem jest jak widzisz sporo. Na różnych stanowiskach wiedza z zakresu motoryzacji i sprawna jazda, będą Twoim atutem. Zatem warto już dziś zastanowić się, jakie dodatkowe kompetencje będą niezbędne do zdobycia wymarzonej pracy w motoryzacji.

autor tekstu: Patrycja Kuba

*Zdjęcie by Unsplash James Lewis