Jak negatywne emocje rujnują Twoją produktywność?

Masz wrażenie, że nie jesteś tak efektywny w pracy jak dawniej? Być może doświadczasz w pracy zbyt wielu negatywnych emocji?

W pracy mamy wiele okazji, by doświadczać negatywnych emocji – trudna rozmowa, złość na współpracownika, niezadowolony klient, biurowe plotki czy narzekający kolega. Do tego dochodzą jeszcze problemy, które przynosimy ze sobą z domu – kłopoty w związku, problemy z dziećmi, choroby, kredyty…

To wszystko sprawia, że trudniej nam się skupić na pracy. Odrywamy się od niej, popełniamy błędy. Jak można sobie z tym poradzić?

Reguła 1:5

Psycholog John Gottman, zajmujący się problematyką poczucia zadowolenia, uważa że stosunek negatywnych emocji do pozytywnych w naszym życiu powinien wynosić 1:5, aby życie było pełne i byśmy odczuwali zadowolenie. Spróbuj zatem zadbać, by zwiększyć w swoim życiu ilość pozytywnych emocji. Mamy na to sporo szans – w ciągu dnia doświadczamy około 2000 stanów emocjonalnych. Część z nich to stany neutralne, ale pozostałe nacechowane są negatywnie lub pozytywnie. Jak zatem zwiększyć ilość pozytywnych emocji w pracy? Oto kilka pomysłów: