Jak pokazać swoje zaangażowanie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Każdy pracodawca – i od tej reguły niema wyjątków- chce, aby jego przyszły pracownik był entuzjastycznie nastawiony do swojej pracy. To, że powinno się podczas spotkania kwalifikacyjnego pokazać swoje zaangażowanie wydaje się sprawą oczywistą, ale fakt iż pracodawcy często w ogłoszeniach kwalifikacyjnych które zamieszczają piszą, że oczekują od pracowników entuzjazmu i zaangażowania świadczy o tym, iż owego nastawienia u kandydatów najwyraźniej brakuje. Jak zatem pokazać szefowi lub rekruterowi, że jesteśmy pozytywnie nastawieni i zaangażowani już podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

 1. Nie spóźnij się na rozmowę
  Spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną, odebrane zostanie tak samo, jak spóźnienie się w każdej innej życiowej sytuacji – jako brak szacunku dla drugiej strony. Jeśli więc spóźnisz się na spotkanie, twój rozmówca może pomyśleć, że nie zależy Ci na stanowisku. Jeśli tuż przed Twoją rozmową coś Ci wypadło i wiesz że się spóźnisz, zadzwoń i poinformuj o tym (warto więc zawsze zapisać sobie numer telefonu do osoby z którą mamy się spotkać).
 2. Ubierz się odpowiednio
  Odpowiedni strój ma bardzo duże znaczenie – kształtuje nasz wizerunek i ma wpływ na tworzenie się efektu pierwszego wrażenia, któremu wszyscy ulegamy. Na rozmowę ubierz się więc elegancko – dzięki temu zrobisz pozytywne wrażenie i okażesz szacunek. Nawet jeśli nie wybierasz się na spotkanie na managerskie stanowisko i tak warto ubrać się elegancko. To Ci na pewno nie zaszkodzi.
 3. Miej świadomość, gdzie idziesz
  Przed rozmową przeczytaj co nieco o firmie do której się wybierasz. Niezależnie od tego na jakie stanowisko kandydujesz i jak duża jest firma, warto coś o niej wiedzieć – nie tylko po to, aby nie siedzieć jak słup soli kiedy szef zapyta o to dlaczego chcesz w firmie pracować, ale również po to, aby samemu móc nawiązać w rozmowie do tego czym firma się zajmuje, jej historii, branży- tym samym pokazujesz swoje zaangażowanie. To, że zależy Ci na pracy, bo poświeciłeś czas na przygotowanie się do spotkania.
 4. Przygotuj sobie pytania „do”
  Na większości spotkań rekrutacyjnych, pod koniec spotkania zostaniesz zapytany o to, czy masz jakieś pytania. Przygotuj sobie kilka pytań odnośnie firmy bądź stanowiska (kilka, aby w razie czego mieć coś w zapasie, jeśli odpowiedź na interesujące Cię pytania padnie w trakcie rozmowy). O co możesz zapytać? o perspektywy rozwoju firmy (firmy – nie Twojego stanowiska), o jej strukturę (jak wygląda hierarchia w firmie), a Twój zakres obowiązków.
 5. Bądź uśmiechnięty i otwarty
  Nawet jeśli bardzo się denerwujesz przed spotkaniem, musisz zapanować nad stresem i pamiętać o uśmiechu i otwartej postawie. W skrajnym przypadku, kiedy czujesz, że masz szczękościsk powiedz wprost o tym, że nieco się denerwujesz, bo bardzo Ci zależy. To znacznie lepsze rozwiązanie, niż odpowiadanie półsłówkami przez zaciśnięte zęby. Pamiętaj, że twój rozmówca widzi Cię pierwszy raz na oczy i nie wie czy jesteś taki zawsze, czy też jest to efekt stresu. Twój rozmówca nie jest jasnowidzem (nawet jeśli rekruter jest psychologiem), zobaczy tylko tyle ile zechcesz mu pokazać.