5 nietypowych sposobów na „proszę opowiedzieć mi coś o sobie”

Pytanie rekrutacyjne w formie „to proszę nam o sobie opowiedzieć” jest jednym z najbardziej znienawidzonych pytań przez kandydatów. Nigdy nie wiadomo co powiedzieć, a większość tego, co przychodzi nam do głowy brzmi banalnie. Poza tym w głowie pojawia się myśl „przecież masz moje CV to po co mam ci cokolwiek jeszcze opowiadać?!”. Wiemy, jak bardzo nie lubicie tego pytania, dlatego przygotowaliśmy dziś 6 pomysłów na to, jak sobie z tym pytaniem poradzić.

W tym wpisie przyjrzymy się alternatywnym odpowiedzią tylko na to jedno pytanie. Oczywiście, pytań na rozmowie o pracę jest znacznie więcej, wszystko zależy od firmy i stanowiska. Jeśli chcesz dowiedzieć się, o co jeszcze może zapytać rekrutrer na rozmowie, zachęcamy do lektury osobnego artykułu na ten temat na naszym blogu.

Czego po tym pytanie oczekuje rekruter?

Przede wszystkim chce sprawdzić, co według ciebie, jest w twoim życiu najważniejsze. Jeśli przykładowo zaczniesz od tego, że jesteś matką 3 latka, to będzie jasne, że ów berbeć jest ważniejszy dla ciebie niż jakakolwiek praca świata (i nie ma w tym nic złego, ale taka odpowiedź pokazuje tez, że praca to w zasadzie zbytnio ważna nie jest – bo przecież jakby nie było jesteś na rekrutacji do pracy a nie do przedszkola.

Drugim celem tego pytania jest sprawdzenie jak radzisz sobie ze stresem, jak biegły jesteś w prezentacjach i jakie masz poczucie własnej wartości i pewność siebie. Dlatego przygotowując się do odpowiedzi na to pytanie musisz zrobić tak, by wrażenie jakie zrobisz na rekruterze było piorunujące – i to w pozytywnym aspekcie.

Jak zatem można poradzić sobie z takim pytaniem w nieco mnij standardowy sposób? Oto kilka możliwości:

1.Krótko, dobitnie i zdecydowanie – „trzy słowa (do ojca prowadzącego)”

„Nie będę się rozwodził i opiszę się trzema słowami: skuteczny, ambitny, nastawiony biznesowo.” – takie stwierdzenie po pierwsze przykuwa uwagę, po drugie pokazuje (niejako dodatkowo poza słowami, które wybrałeś do opisania siebie”), że jesteś dość pewny siebie, konkretny, zdecydowany. To dobry wizerunek w firmach technologicznych oraz na stanowiskach specjalistycznych.

W zależności od tego, jakie słowa do opisania siebie wybierzesz, taki wizerunek zbudujesz – przemyśl je zatem dobrze, bo o któreś (najprawdopodobniej pierwsze lub trzecie) osoba rekrutująca dopyta „a dlaczego uważa Pan, że jest skuteczny?”. Musisz zatem umieć rozwinąć opis każdej z cech lub umiejętności  i podać jej przykłady.

2.Z innej perspektywy – „Moi przyjaciele powiedzieliby, że…”

Pytanie o to, co twoim zdaniem powiedziałby o Tobie przyjaciel (szef, podwładny, kolega z pracy) jest często stosowane przez rekruterów. Pozwala pokazać, jak osoba postrzega sama siebie a niekiedy daje również całkiem niezły wgląd w ewentualne wady kandydata (co bardziej szczerym, zdarza się powiedzieć np. „mój szef powiedziałby, że jestem skuteczny, ale nieco za często się spóźniam”. Wykorzystując to pytanie przy opisie samego siebie może nam być łatwiej mówić o swoich mocnych stronach (przydatne dla osób, które nie lubią się chwalić i źle się czują mówiąc o sobie) a także stwarzamy poczucie, że mamy świadomość samego siebie i kontrolę – czyli po prostu jesteśmy osobami dojrzałymi ( z tego powodu, jest to technika lepsza dla osób z doświadczeniem zawodowym. 20 latek szukający pierwszej pracy, który zacznie mówić o perspektywie swoich przyjaciół może nie brzmieć wiarygodnie.)

rozmowa rekrutacyjne pytania

3.Na intelektualistę  – „Henry Ford powtarzał, że …”

Czy trafiłeś kiedyś w życiu na cytat, który idealnie opisywałby ciebie, twoje życie, lub twoje aspiracje? Jeśli masz jakieś motto, jakaś życiowa zasadę, to wykorzystaj to w tym pytaniu. Zamiast opowiadać o sobie w standardowej formie, możesz powiedzieć „Kiedyś przeczytałem takie zdanie „…” i od tej pory staram się kierować w życiu tym mottem”. Oczywiście jeśli chcesz się posłużyć cytatem, nie może on być za długi (będzie to brzmiało sztucznie – jakbyś nauczył się go na pamięć). Dobrze jest wybrać taki, który w jakiś sposób jest nie tylko zgodny z Tobą, ale również z firmą i jej filozofią. Zanim wykorzystasz cytat zapytaj się znajomych jak go rozumieją – to może ci zobaczyć, jakie wrażenie możesz zrobić na rekruterze. (Przykładowo motto „kochaj i rób co chcesz” dla jednej osoby będzie znaczyć wolność, otwartość na innych i poczucie szczęścia, a dla innych szczęście, ale i lekkomyślność oraz niepodporządkowywanie się zasadom.

4.Kreatywność 100% – „to ja może pokażę…”

„Zamiast opowiadać o sobie, chciałbym Państwu pokazać…” Ryzykowny, ale niezwykle kreatywny sposób odpowiedzi na pytanie, który dodatkowo pokazuje poziom twojego przygotowania do rozmowy (i tego jak bardzo zależy ci na pracy, a to jest bardzo dla osób rekrutujących ważne). Rzeczą którą pokazujesz może być twoje portfolio (najbardziej standardowy sposób przeprowadzenia takiej odpowiedzi) ale może tym być również coś zupełnie innego (np. zestaw 5 matrioszek, w których w każdej jest jakiś inny cytat opisujący ciebie, inny dowód twojego sukcesu lub wypisana na kartce cecha, z której jesteś dumny).

Odpowiadając kreatywnie musisz bardzo uważać, by nie doszło do przerostu formy nad treścią – możesz odegrać pantomimę, ale jeśli starasz się o pracę w banku, a nie w cyrku, nie zawsze zostanie to dobrze odebrane. Jeśli zatem chcesz pokazać się od kreatywnej strony, bądź pewien, że metoda którą wybrałeś nie jest ofensywna ani przydługa.

5.Technologicznie – „Kiedy siebie googluję, to widzę”

Jesteś mocno obecny w internecie, starasz się o pracę w obszarze internetu? Wykorzystaj do odpowiedzi na to pytanie Google i opowiedz o sobie oczami wyszukiwarki (możesz być prawie pewien, że po takim wstępie, rekruter po rozmowie wpisze w Google twoje nazwisko, zetem wykorzystaj tę metodę tylko wtedy, kiedy chcesz, by to zrobił).

Taka forma odpowiedzi pokazuje jak bardzo z jesteś świadomy siebie i internetu, jest niestandardowa, zapada w pamięć i daje łatwą okazję o pochwalenia się sukcesami, a nie skupianiu na cechach osobowości.

A to szczególnie ważne w czasach, kiedy duży procent rozmów o pracę odbywa się online. Czym rózni się i jak się przygotowac do rekrutacji online podpowiadamy w tym wpisie.

Photo by Unsplash: Tim Gouw