12 czynników, które motywują nas do pracy…

… czyli jak odpowiedzieć na pytanie, które często zadają rekruterzy na rozmowie o pracę.  Zebraliśmy poniżej wszystkie najpopularniejsze zachęty, które najczęściej pojawiają się w ankietach i na rozmowach, wymieniane zarówno przez pracowników, jak i ich szefów.

Zadając kandydatom pytania o motywację do pracy, można usłyszeć odpowiedzi – nazwijmy je – standardowe.  „Atmosfera” oraz „możliwość rozwoju” dominują. Co odważniejsi mówią też o tym, że motywują ich pieniądze.  O tym co jeszcze może Cię czekać na rozmowie z rekruterem, jaki pytania możesz dostać, poczytasz więcej w tym artykule.

Bardzo często jednak pracownicy sami nie wiedzą, co sprawia, że są zadowoleni z pracy. To jedna z przyczyn, że pracując jednocześnie się męczą, nawet jeśli nie mają powodów, by narzekać na aspekt finansowy.
Co może nas zatem motywować do pracy? Sprawdźmy.

1. Pieniądze

Motywator dość oczywisty. Pracujemy dla wynagrodzenia i jeśli nie osiąga wystarczającego poziomu, motywacja również nie wkracza na odpowiednio wysoki poziom. Nawet osoby, które decydują się na bezpłatne praktyki (coraz rzadsze), są w stanie obyć się bez tego czynnika motywującego bardzo krótko. To, że motywują nas pieniądze, jest w pełni zrozumiałe i nie należy wstydzić się tego podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Warto też pamiętać, że w naszej kulturze nie umiemy i nie lubimy mówić o pieniądzach, zatem zbyt duży nacisk na spotkaniu rekrutacyjnym położony na stronę finansową może pracodawcę zniechęcić.

2. Uznanie

Dla niektórych osób uznanie innych jest niezwykle ważne. Pochwała z ust szefa czy premia są dla nich wyznacznikami dobrze wykonanej pracy. Trudno im odnaleźć się w sytuacji, kiedy szef jest w tych pochwałach wstrzemięźliwy i nie skory do dodatkowej gratyfikacji.

3. Osiągnięcia

Osoba, którą motywują osiągnięcia, odczuwa satysfakcję, jak uda się jej – nierzadko pokonując liczne przeciwności –  osiągnąć zamierzony cel i zrealizować zadanie. Duża potrzeba osiągnięć ma w przypadku pracy spore znaczenie – nie każda bowiem praca (czy raczej rodzaj stanowiska) może wiązać się z osiągnięciami. Praca, która nie ma charakteru zadaniowego, w której nie mamy do czynienia z projektami  z jasno zaznaczonym początkiem, procesem realizacji i końcem będzie sporym rozczarowaniem dla osoby chętnej do wykazywania się.

4. Prestiż

Szacunek otoczenia – znajomych, sąsiadów, rodziny – status społeczny związany z wykonywaną pracą to również dla wielu osób czynnik wspomagający zaangażowanie w pracę. Jakie prace wybierać, jeśli prestiż odgrywa tak znaczącą rolę? Przede wszystkim takie, które cieszą się społecznym uznaniem – prawnik, lekarz – to dwa najpopularniejsze przykłady. Prestiżową może być też ta praca, która wiąże się ze stanowiskiem, pięknym biurem, świetnym samochodem służbowym czy kontaktem ze znanymi markami. Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, że są motywowani prestiżem firmy. Jeśli tego nie wiedzą, a zdecydują się na pracę w miejscu, które nie spełnia „standardów” (np. oferuje gorsze niż konkurencja samochody służbowe) nie będą z pracy zadowoleni.

5. Rozwój osobisty

Za rozwojem stoi doświadczenie, wiedza, umiejętności. Rekruterzy zwracają uwagę, że kandydatom zdarza się mylić rozwój z potrzebą uznania, czy osiągnięć. Pracownik wierzy, że ważny jest dla niego rozwój, ale w trakcie pracy okazuje się, że szkolenia czy nowe, rozwojowe zadania go nie interesują – chce być doceniany za wykonywanie swoich aktualnych zadań. Jeśli jednak rzeczywiście motywuje Cię potrzeba rozwoju, to podczas spotkania rekrutacyjnego dowiedz się, czy i w jakim stopniu firma zapewnia możliwość szkoleń i na ile jest otwarta, by móc się realizować nawet w tych obszarach, które bezpośrednio z pracą nie są związane.
Więcj na temat kompetencji, jakich najczęściej porządają pracodawcy znajdziesz w osobnym wpisie.

6. Bezpieczeństwo

Stabilność zatrudnienia, wynagrodzenie na czas, dobra sytuacja firmy to dla pracowników kwestie niezwykle ważne, które pozwalają im cieszyć się życiem i nie martwić na zapas. Osoby, dla których potrzeba bezpieczeństwa w pracy jest tak ważna, nie będą w stanie pracować z zadowoleniem w miejscu, które nie gwarantuje regularnych wypłat, stabilnej umowy o pracę i w której nie ma pewności, czy za tydzień manager nie zmieni zdania i nie rozwiąże całego działu.

7. Siła

Poczucie kontroli zarówno nad własnym życiem, jak i życiem innych można nazwać potrzebą siły – nie chodzi tu jednak o przemoc, czy bycie silnym fizycznie, a o poczucie wpływu na to, co dzieje się z nami i z innymi. Osoby, które potrzebują czuć się silnymi, będą dobrze czuły się na stanowiskach, pozwalających im mieć wpływ na współpracowników, czy sytuację w firmie. Muszą mieć poczucie, że ich głos jest ważny i liczy się dla innych.

8. Wysokie poczucie własnej wartości

Jak ważny jesteś dla organizacji w której pracujesz? Czy czujesz się jednym z wielu, czy jednostką wyjątkową, którą trudno byłoby zastąpić? Bycie niezastąpionym jest dla wielu osób silnym motywatorem – z niego czerpią energię i chęć do pracy. Osoby takie dobrze czują się na stanowiskach jednostkowych, o uprawnieniach czy kompetencjach, których nie mają inne – nawet podobne stanowiska.

9. Rozwój zawodowy

Potrzeba rozwoju zawodowego to chęć otrzymywania coraz to nowych, bardziej wymagających zadań i udowadniania sobie i innym, że z zadaniami tym pracownik jest w stanie sobie poradzić. O ile osoba, którą motywują osiągnięcia może funkcjonować na tym samym stanowisku dłuższy czas (przy założeniu, że dostaje nowe zadania do wykonania), o tyle osoba z silną potrzebą rozwoju zawodowego będzie oczekiwała wzrostu trudności zadań oraz możliwości awansu i formalnego ugruntowania zdobytych umiejętności.

10. Niezależność

Nie każdy z nas stworzony jest do pracy etatowej w rozbudowanej strukturze – spędzania 8 godzin dziennie w biurze i słuchania poleceń przełożonego. Dla osób, które cenią sobie niezależność, taka sytuacja jest na dłuższą metę nie do zniesienia. Czy to oznacza, że jedynym rozwiązaniem dla takich osób jest własna działalność gospodarcza? Niekoniecznie – wystarczy znaleźć pracę, w której będziemy mieć samodzielne stanowisko, dużą swobodę działania i możliwość samodzielnego ustalania czasu pracy. Takie stanowiska również istnieją.

11. Work-life balance

To modne ostatnimi czasy pojęcie tyczy się potrzeby posiadania czasu wolnego poza pracą i równowagi pomiędzy pracą zawodową a życiem prywatnym. Niektórzy lubią być pochłonięci pracą i nie przeszkadzają im nadgodziny czy myślenie o pracy w czasie wolnym. Inni chcą zamknąć drzwi od biura i o pracy już nie myśleć. Młodzi pracownicy coraz częściej podkreślają, że pracują, by żyć (a nie żyją, by pracować) – co jest właśnie wyrazem potrzeby posiadania równowagi między pracą a życiem prywatnym.

12. Rodzina

Co rodzina ma wspólnego z pracą? Bardzo dużo – bywa bowiem głównym czynnikiem zadowolenia bądź niezadowolenia z wykonywanej pracy. Jeśli jest dla nas absolutnie priorytetowa, to praca, która nie pozwala, by spędzać z rodziną czas (np. przez konieczność pracy w święta czy częste nadgodziny) nie będzie dawać nam satysfakcji. Pracownik, dla którego rodzina jest bardzo ważna, będzie też lepiej czuł się w takiej firmie, która stosuje prorodzinną politykę – np. organizuje integracyjne imprezy dla rodzin pracowników (a nie tylko dla samych pracowników).

Jeśli chcesz lepiej przygotować się na rozmowę kwalifikacyją, przeanalizuj o co najczęściej kandydatów pytają rekruterzy:


Najczęstsze pytania na rekrutacji
Najczęstsze pytania na rekrutacji
O co może zapytać rekruter na rozmowie rekrutacyjnej

Wszystkie wymienione wyżej czynniki mają znaczenie. Dla każdego w nieco innym stopniu. Są osoby, które są w stanie poświęcić nieco bezpieczeństwa w zamian za poczucie rozwoju i niezależności. Są też takie, które bez zapewnionego bezpieczeństwa i możliwości spędzania czasu wolnego wedle swoich potrzeb będą się w pracy męczyć. Warto więc mieć świadomość, co nas do pracy motywuje – zarówno po to, by lepiej wybierać stanowiska, jak i po to, by móc przekazać to naszemu przełożonemu.

 

 

autor: Patrycja Kuba

zdjęcie: Patrick Tomasso, Unsplash