Praca sezonowa – za granicą czy w Polsce?

Co roku ok. 3 mln Polaków tymczasowo wyjeżdża do pracy za granicę. Czy warto jechać do innego kraju w poszukiwaniu pracy sezonowej? Jakie to ma plusy, a jakie minusy? Bierzemy ten temat pod lupę!

 

Praca sezonowa za granicą

Polacy najchętniej wyjeżdżają w sezonie letnim do Niemiec, Holandii oraz Francji. Głównym powodem tymczasowej emigracji są lepsze warunki pracy i wyższe zarobki. Czym nasi rodacy najczęściej się zajmują? Zazwyczaj podejmują prace związane z ogrodnictwem, zbiorami, czy produkcją.

 

Praca sezonowa w Polsce

Pracę sezonową zawsze najłatwiej znaleźć w miejscach wakacyjnych – nad morzem, w górach czy na Mazurach. Z powodu pandemii coraz więcej Polaków decyduje się zostać w kraju – wielu z nich obawia się niespodziewanych zmian obostrzeń. Badania pokazują, że aż 34% osób zrezygnowało lub nie podjęło decyzji o wyjeździe za granicę na prace sezonowe w tym roku.

 

Jak szukać pracy sezonowej?

Najprościej oczywiście…przez internet! Na przykład za pomocą portalu www.infopraca.pl. Jednak zanim wyślesz aplikację zastanów się nad tym, jaka praca sezonowa będzie dla Ciebie najlepsza. Jeśli chcesz wyjechać za granicę, to dobrze oszacuj swoją znajomość języka obcego. Posługujesz się nim na poziomie podstawowym, czy może komunikatywnym? To ważna informacja dla Twojego przyszłego pracodawcy! A może szukasz pracy w Polsce? Koniecznie sprawdź, na jakie zarobki możesz liczyć w konkretnej destynacji. Myślisz o zatrudnieniu się w gastronomii? Koniecznie postaraj się wcześniej o książeczkę sanepidowską.

 

Powodzenia w szukaniu pracy!