Slow work – czy ten model pracy jest dla Ciebie?

Czy szybkie tempo w pracy oznacza korzyści dla pracownika i pracodawcy? Nie jest to takie oczywiste! W obecnych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do błyskawicznych zmian, natychmiastowych decyzji i multitaskingu. W opozycji do takiego podejścia stoi tzw. “slow work”, który zyskuje coraz większą popularność. Na czym polega ta idea?

 

Zwolnij na chwilę!

Zdarza Ci się wykonywać w pracy kilka zadań na raz i jednocześnie mieć wrażenie, że na niczym nie możesz się dostatecznie skupić? To częsta pułapka multitaskingu. Ciągłe przeskakiwanie z jednego zadania na drugie może sprawić, że finalnie ich zrealizowanie zajmuje nam więcej czasu, niż gdybyśmy załatwiali je po kolei. Pewnie znasz powiedzenie “Gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy”… Duży pośpiech może sprawić, że będziemy popełniać więcej błędów, a ich poprawienie pochłonie mnóstwo czasu i energii. Ponadto praca w zbyt szybkim tempie może sprawić, że wkrótce dopadnie nas wypalenie zawodowe.

 

Slow work w praktyce

System slow work opiera się na założeniu, że powinniśmy wykonywać zadania we własnym tempie i zrezygnować z multitaskingu. To idea, która przeciwstawia się takim zjawiskom jak ciągła presja czasu, szybkie tempo realizacji projektów, czy nastawienie na wydajność w pracy bez względu na możliwości pracowników. Stwarza przestrzeń na dostrzeżenie indywidualnych predyspozycji poszczególnych osób, a także uwolnienie ich potencjału i kreatywności. Warto zaznaczyć, że slow work nie oznacza, iż do obowiązków podchodzimy leniwie i ospale, a wszystkie zadania realizujemy w jak najwolniejszym tempie. Wręcz przeciwnie! Osoba pracująca w trybie slow work skupia się maksymalnie na jednym zadaniu i wykonuje je jak najdokładniej. Dzięki działaniu we własnym tempie, może osiągnąć odpowiednią efektywność. 

 

Zalety slow work

Przy takim podejściu możemy wiele zyskać! Między innymi znacznie obniżyć poziom stresu w środowisku pracy. Jakość wykonywanej pracy jest wyższa i możemy uchronić się przed popełnianiem błędów wynikających z roztargnienia i przebodźcowania. Nie zapominajmy też o bardzo ważnej rzeczy: pracownik, który nie czuje na sobie nieustającej presji jest bardziej wypoczęty, zrelaksowany i zmotywowany do działania.

 

Co sądzicie o idei slow work? Chcielibyście na co dzień pracować w spokojniejszym tempie?