Praca dla osób z Ukrainy – gdzie jej szukać?

Obecnie do Polski napływa ogromna fala uchodźców, a to oznacza duże zmiany na naszym rynku pracy. Szacuje się, że do końca roku może pojawić się u nas nawet milion nowych pracowników! W jakich branżach najczęściej znajdą zatrudnienie?

 

Gdzie czeka praca dla obywateli Ukrainy?

Z analiz rynku wynika, że obecnie najwięcej miejsc pracy dla Ukraińców jest w branży transportowej, budowlanej, hotelarskiej i gastronomicznej.

Zatrudnienie w tzw. budowlance może być szczególnie atrakcyjne ze względu na to, że pracodawcy często oferują od razu pracę z zakwaterowaniem. Na budowie mogą zatrudnić się zarówno osoby z wcześniejszym doświadczeniem, jak i takie, które dopiero się uczą. W tej branży znajomość języka polskiego nie jest bezwzględnym wymogiem – to duży plus dla wielu osób. Oczywiście, jak w każdym innym przypadku, większe zdolności komunikacyjne kandydata mogą się przełożyć na szybsze zatrudnienie.

Hotelarstwo i gastronomia to też dobry kierunek dla osób z Ukrainy, które szukają pracy. Dlaczego? Ponieważ podczas pandemii bardzo wielu polskich pracowników porzuciło te branże. Zatrudnienie tam postrzegali jako niestabilne i nieprzyszłościowe. Pracownicy z Ukrainy mogą pomóc zapełnić tę lukę! A pracodawcy są na to bardzo otwarci – badania wykazują, że aż 47 proc. firm z tego sektora deklaruje zatrudnienie osób z Ukrainy w najbliższym czasie. 

 

Jak nasz rynek pracy się zmieni?

Napływ uchodźców może stanowić duży potencjał dla rynku pracy w Polsce. Jest spora szansa, że pomoże też wzmocnić kadrowo sektory usługowe, takie jak handel, opieka społeczna i służba zdrowia. Możemy się spodziewać, że za jakiś czas część Ukraińskich przedsiębiorców będzie przenosić swoje firmy do Polski, co zwiększy popyt na pracowników.

 

Robimy wszystko co w naszej mocy, by wspierać uchodźców na polskim rynku pracy. Przypominamy, że na portalu www.infopraca.pl znajduje się specjalna zakładka z ofertami zatrudnienia dla osób z Ukrainy.