Jak przygotować się do dnia próbnego w pracy? 3 porady na dobry start!

Jeśli chcesz pracować w gastronomii, handlu, czy usługach, to bardzo prawdopodobne, że spotkasz się z czymś takim jak “dzień próbny”. Czemu służy taki koncept? Jest to szansa dla pracodawcy, by sprawdzić czy nowy pracownik pasuje do zespołu, a dla kandydata, czy atmosfera i tempo pracy mu odpowiada. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak się przygotować do próbnego dnia w nowym miejscu!


Nie chodzi tu tylko o przeczytanie kilku informacji na temat firmy i jej działalności. Przede wszystkim ważne, abyś miał świadomość jakie konkretne, praktyczne umiejętności są wymagane na Twoim stanowisku. W końcu to czas na to, by wykazać się swoimi zdolnościami w realnych warunkach! Jeśli masz znajomych, którzy pracują w podobnej branży, to na pewno warto ich podpytać o to, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem pracy na wybranym stanowisku. Im mniej zaskoczeń, tym lepiej dla Ciebie.


Przyjście na próbny dzień np. w nieodpowiednim stroju może spowodować, że Twoje akcje szybko spadną. Dlatego najpierw sprawdź jaki dress code obowiązuje w nowym miejscu. Ubrania najlepiej przygotuj sobie poprzedniego wieczora, tak aby rano uniknąć pośpiechu i dodatkowego stresu. Pamiętaj o zasadach dobrego wychowania – warto wiedzieć m.in., kto pierwszy powinien wyciągnąć rękę na powitanie. Takie detale potem tworzą obraz Twojej osoby wśród przełożonych.

Podczas dnia próbnego zapewne otrzymasz bardzo wiele nowych informacji – dlatego, aby móc je wszystkie uporządkować, przygotuj sobie notes do robienia notatek.


Pamiętaj, że to nie tylko dzień próbny dla pracownika, ale też dla…pracodawcy! Rekrutacja to proces, w którym obie strony muszą być zadowolone. Dlatego podczas dnia próbnego miej oczy szeroko otwarte, dopytuj o wszystko i sprawdzaj na bieżąco, czy to na pewno dobre miejsce pracy dla Ciebie. Zwróć szczególną uwagę na to jakie relacje panują między członkami zespołu i jak szefostwo odnosi się do podwładnych.

 

Mamy nadzieję, że dzięki tym poradom przejdziesz gładko przez dzień próbny w każdej firmie!