Biuro marzeń: jak zaaranżować przestrzeń sprzyjającą lepszej pracy

Co wyobrażasz sobie, gdy słyszysz hasło “biuro marzeń”? Wiemy, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu na stworzenie idealnej przestrzeni biurowej. Ale na pewno wnętrze powinno być dostosowane do charakteru organizacji i tego w jaki sposób ona działa. Bez względu na to, jaki styl biura wybierzemy, przy jego projektowaniu należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii.

 

Od czego zacząć?

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad tym, jak stworzyć optymalną przestrzeń do codziennego funkcjonowania pracowników. Dobrze sobie przed tym zadać kilka pytań. Kto z kim najczęściej współpracuje? Jaki charakter ma ich praca? Jakich przestrzeni wspólnych potrzebujemy? Co można zrobić, aby każdemu pracowało się w nowych warunkach jak najlepiej? Niekiedy warto również zapytać pracowników, jakie aspekty aranżacji przestrzeni są dla nich najważniejsze. Reprezentatywny wygląd wnętrza biura jest ważny, ale to ludzie pracujący w nim powinni być zadowoleni z warunków w jakich spędzają 8 godzin dziennie. 

 

Wygoda pracownika

Pamiętajmy, że nie chodzi tutaj tylko o estetykę! Musimy zadbać o odpowiednią ergonomię stanowisk pracy. Ważne żeby biurka były wygodne i znajdowały się na odpowiedniej wysokości. Dobrze by było, aby zapewniały wystarczająco dużo miejsca na wszystkie dokumenty i niezbędne urządzenia. Pamiętajmy o prawidłowo dobranych krzesłach – ma to bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie pracowników. Ważnym elementem aranżacji biura jest oświetlenie. Wielogodzinna praca powinna przebiegać w odpowiednich dla wzroku warunkach, a zagwarantowanie pracownikom dobrego oświetlenia może mieć zbawienny wpływ na ich efektywność.

 

Nie samą pracą człowiek żyje…

Pracodawcy coraz częściej przyciągają do siebie potencjalnych kandydatów różnymi biurowymi udogodnieniami. Dbają o to, by w pomieszczeniach znajdowały się kwiaty i akcenty roślinne, ponieważ mają pozytywny wpływ na samopoczucie oraz czystość powietrza. W nowoczesnych biurowych kuchniach można znaleźć ekspresy przygotowujące najlepszą kawę, a także specjalne kąciki ze słodyczami lub zdrowymi przekąskami. To jednak nie wszystko. Wielbiciele aktywnego wypoczynku często mogą skorzystać ze stołu do bilarda, piłkarzyków albo tarczy do gry w darta! Zmęczonym pracownikom przydaje się niekiedy chwila relaksu i do tego są tworzone specjalne strefy. Już nikogo nie dziwi widok rozwieszonego hamaka w nowoczesnym biurowcu. Wygodne pufy i kanapy to też coraz częstszy widok we współczesnych biurach. 

 

Odpowiednio zorganizowana przestrzeń sprawia, że klienci czują się komfortowo odwiedzając je, a pracownicy pracują wydajniej. Dlatego warto podejść do urządzania biura z głową!