Jak zapobiegać marnowaniu jedzenia w pracy?
25 maja, 2012
Lodówka w której coś ożyło – tak najczęściej wyglądają biurowe lodówki. Rzadko sprzątane, przepełnione, z produktami do których nikt się nie przyznaje. Jedzenie marnujemy nie tylko w domu, ale również w pracy. Wyrzucanie jedzenia jest nie tylko nieekologiczne, ale również nieekonomiczne – w końcu na każdym wyrzuconym produkcie tracimy pieniądze. Jak temu zapobiec?
- Przygotowując posiłek do ogrzania, weź tylko tyle ze sobą ile będziesz w stanie zjeść w ciągu dnia. Branie na zapas kończy się wyrzucaniem zepsutego jedzenia – skąd wiesz, czy jutro też będziesz mieć ochotę na gołąbki czy pierogi?
- Nie zostawiaj nigdy jedzenia na weekend – w piątek zjadaj wszystkie „resztki” z tygodnia, a jeśli jest ich za dużo – podziel się z kolegami z pracy.
- Nie rób zapasów – w lodówce pracowniczej nie ma na to miejsca, a o wetkniętym na siłę serku łatwo zapomnieć.
- Podpisuj swoje jedzenie – nie tylko po to, by nikt go nie wziął, ale także po to, by uniknąć zastanawiania się „czy to na pewno mój jogurt?” – w takich sytuacjach bezpański jogurt może się przeterminować. Podpisując jedzenie od razu wiesz też, ile masz jeszcze produktów w lodowce i co musisz dokupić.
- Jeśli nie jesteś w ciągu tygodnia w stanie sam wypić kartonu mleka, składaj się na niego z kolegami. Dzięki temu mleko nie tylko się nie zmarnuje, ale będzie zawsze świeże.
- Nie kupuj jedzenia do pracy, kiedy jesteś głodny – kupisz wtedy więcej niż potrzebujesz.