7 miesięcy na chorobowym przez całą karierę zawodową
04 czerwca, 2011
Ile chorujemy w skali całego naszego życia zawodowego? Statystyka jest nieubłagana – kobiety spędzają na chorobowym 7 miesięcy życia, a mężczyźni 5 miesięcy. Kobiety mają też większe poczucie winy wynikające z tego, że są chore.
Benenden Healthcare Society przeprowadziło badanie wśród 1000 mężczyzn i 1000 kobiet dotyczące zarówno tego, jak często chorujemy, z jakich powodów idziemy na zwolnienie oraz jak chorobowe wpływa na naszą „psychikę pracownika”. Oto wnioski:
- mężczyźni częściej niż kobiety powiadamiają swoich pracodawców o tym, że są chorzy za pomocą maila lub SMS’a. Kobiety bardziej skłonne są zadzwonić do pracodawcy, by go o L4 poinformować.
- Mężczyźni częściej niż kobiety są wzywani do pracy pomimo tego, że zgłosili pracodawcy, że źle się czują.
- 2/3 kobiet odczuwa poczucie winy z powodu tego, że są chore – to poczucie winy kierowane jest w stronę pracodawcy, podczas gdy mężczyźni odczuwają bardziej winę z powodu tego, że zostawiają kolegów z ich zadaniami.
- Kobiety częściej niż mężczyźni decydują się nie iść na chorobowe jeśli mają dużo pracy (mimo iż czują się tak źle, że powinny) – sytuacja ta nie dotyczy „chorobowego na ciążę”
- Główne powody, dla których kobiety decydują się pójść do lekarza to wymioty, gorączka i grypa. Mężczyźni częściej odwiedzają lekarza z powodu bólu gardła, bólu głowy i temperatury
- Osoby otyłe spędzają więcej dni na L4 niezależnie od płci