17 gazet codziennie dla każdego!
10 lutego, 2011
Czujecie się nieco przeładowani danymi? Nic dziwnego – odkąd wkroczyliśmy w erę informacji, ilość danych, które gromadzimy oraz danych które musimy przetworzyć rośnie z roku na rok. Nic dziwnego, że stajemy się nieco zdezorientowani. Jak myślicie, ile danych jest na świecie?
W lutowym Science Express pojawił się raport z badań pod kierownictwem Martina Hilberta – jego zespół chciał odpowiedzieć na pozornie proste pytanie – ile informacji jest na świecie? Dane zbierane i przetwarzane były dość długo i objęły czas do 2007 roku zatem już są nieco przeterminowane, ale i tak przerażają. Sami zobaczcie:
- Biorąc pod uwagę ilość cyfrowych oraz analogowych nośników danych, jesteśmy w stanie przechować na nich 295 exabajtów informacji (1 exabajt to miliard gigabajtów) – dane są z 2007 roku, czyli czasu, w którym dyski zewnętrzne kupowane na prywatne potrzeby miały po 320 GB a nie 1 TB pojemności.
- W 2007 roku, ludzie wysłali (telewizja, GPS) 1,9 zetabajtów (10 z 21 zerami) danych – to mniej więcej tyle ile danych przetworzonych zostałoby, gdyby każdy mieszkaniec planety czytał po 179 gazet dziennie przez cały rok.
- Komunikacja dwustronna (np. komórki) to wymiana rocznie 65 exabajtów danych – to treść 6 gazet czytanych przez każdego mieszkańca planety. Codziennie przez cały rok.
- Gdyby zliczyć wszystkie komputery, to w ciągu 2007r wykonywały one 6.4 x 10^18 operacji na sekundę. Gdybyśmy chcieli taką ilość danych przetworzyć ręcznie, musielibyśmy mieć jakieś 2200 razy tyle czasu, ile upłynęło od stworzenia wszechświata do dziś.
- Rocznie, pojemność komputerów zwiększa się o 58% – nasze mózgi niestety nie.
I jak my tu mamy nie zwariować?
źródło:eurekalert.org