Zasada pierwszej dniówki zmieniona – od dziś zmiany w prawie pracy
Od dziś, zanim jeszcze podejmiesz pracę, będziesz musiał mieć już podpisaną umowę bądź potwierdzenie pisemne warunków zatrudnienia.
Dziś wchodzą w życie zmiana Kodeksu Pracy dotycząca zasad rozpoczynania pracy przez pracownika. Do tej pory, pracodawca miał cały pierwszy dzień pracy na to, by dopełnić formalności związanych z zatrudnieniem. Od dziś pracownik musi mieć na piśmie potwierdzone warunki pracy bądź już podpisaną umowę zanim zacznie pracować. Jeśli pracodawca tego nie dopełni, PIP – w razie kontroli – może ukarać go grzywną nawet do 30 tys. zł
Zmiana ustawy powodowana jest przede wszystkim tym, że niektórzy pracodawcy omijali przepisy i zatrudniając na czarno zasłaniali się pierwszym dniem pracy pracownika i czasem na to, by formalności dopełnić. Od dziś takie sytuacje nie będą już możliwe. Przynajmniej w teorii, bo pracodawca może spróbować ominąć i ten przepis twierdząc, że pracownik wykonuje zlecenie bądź dzieło (a konieczności podpisania umowy zlecenia przed jego realizacją de facto nie ma).
Nowelizacja powinna jednak pomóc pracownikom w dwóch aspektach – po pierwsze pozwala uzyskać większą pewność tego, że umowa o pracę jednak będzie (czyli unikamy sytuacji pracy „na próbę”) oraz daje jasność tego czy pracodawca jest uczciwy już od samego początku współpracy – jeśli umowy przed pierwszym dniem pracy nie ma, to można się będzie spodziewać, że raczej jej nie będzie.