3 wskazówki: Jak opisać doświadczenie w CV
W tym artykule zobaczysz kilka technik opisania doświadczenia w CV tak, aby lepiej wpasować się w oczekiwania pracodawców i dostawać więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne.
- Jak przedstawić swoje obowiązki, aby zwrócić uwagę rekrutera?
Gdzie tylko możesz, używaj liczb, procentów i konkretnych informacji. Większość osób tego nie robi. Kandydaci wymieniają po prostu swoje obowiązki służbowe, najczęściej w formie bezokolicznika.
Oczywiście, że ważne jest, aby wykonywane obowiązki znajdowały się w opisie, ale najważniejsze jest uzupełnienie ich o dane liczbowe lub procentowe.
Zobacz dwa przykłady:
- Zarządzanie zespołem projektowym.
- Przez 6 miesięcy zarządzałem 3-osobowym zespołem projektowym.
Lub:
- Odbieranie telefonów od klientów.
- Obsługiwałam równolegle 2 linie przychodzące – polską i angielską, odbierając średnio 50 telefonów dziennie.
A teraz wyobraź sobie, że jesteś rekruterem. Które opisy bardziej do Ciebie przemawiają?
Druga wersja pozwala Ci pokazać, czym się wyróżniasz wśród innych kandydatów. Prezentujesz też swoje kompetencje w bardziej przekonujący sposób.
- Jak sprawić wrażenie właściwego kandydata?
Chcesz, aby pracodawca oglądając Twoje CV, miał wrażenie, że spełniasz wszystkie wymagania z oferty pracy? Jest na to prosty sposób: postaraj się znaleźć jak najwięcej punktów wspólnych między Twoim dotychczasowym doświadczeniem, a ogłoszeniem o pracę.
Poniższy przykład to opis wymagań dla kandydatów do działu księgowego:
- kontrola terminowości oraz zgodności dokonywanych płatności;
- monitorowanie poprawności danych finansowych w podległym obszarze zgodnie z procedurami firm;
- rozwiązywanie oraz raportowanie wszelkich niezgodności w fakturach.
Zobacz, jak użyć wymienionych informacji tworząc CV:
- Kontrolowałam terminowość płatności i poprawność rozliczeń z klientami i partnerami firmy.
- Realizowałam procedury dotyczące monitorowania poprawności danych finansowych w podległym mi 3-osobowym zespole młodszych księgowych.
- Raportowałam niezgodności w kluczowych fakturach bezpośrednio do dyrektora działu finansowego.
Teraz widzisz, jak dzięki umiejętnemu opisaniu obowiązków, Twoje CV wpasowuje się w ofertę pracy? Rekruter widzi to tak samo.
- Tej rzeczy brakuje w CV 9/10 kandydatów…
Pracodawcy oczekują od kandydatów nie tylko dobrze wykonanej pracy, ale także konkretnych osiągnięć zawodowych. Warto pochwalić się nimi w CV. Sukcesy pokazują Twoje zaangażowanie w pracę, ale przede wszystkim Twoją skuteczność jako pracownika, a właśnie to liczy się dla pracodawcy.
Większość kandydatów nie wspomina w CV o kluczowych projektach ani osiągnięciach. Jeśli nauczysz się je umiejętnie opisać, zyskasz dodatkową przewagę.
Zobacz, co dodać do wcześniej wspomnianego opisu doświadczenia, aby podkreślić swoje sukcesy.
- Kontrolowałam terminowość płatności i poprawność rozliczeń z klientami oraz partnerami firmy. Dzięki moim działaniom udało się zredukować wskaźnik opóźnionych płatności o 27 proc.
- Realizowałam procedury dotyczące monitorowania poprawności danych finansowych w podległym mi 3-osobowym zespole młodszych księgowych. Dzięki ich skutecznej realizacji zwiększyłam wydajność mojego zespołu o 8 proc.
- Raportowałam niezgodności w kluczowych fakturach bezpośrednio do dyrektora działu finansowego. Dzięki moim raportom udało się zmniejszyć czas rozpatrywania reklamacji klientów z 14 do 11 dni.
Pamiętaj, aby nie powielać wspomnianych w CV osiągnięć w liście motywacyjnym.
Teraz widzisz, jak umiejętnie opisane, poparte przykładami i danymi liczbowymi doświadczenie może wyróżnić Cię wśród innych kandydatów.
Źródło: https://interviewme.pl/