Praca przy zbiorach w Niemczech – co można zbierać?
Rozważasz wjazd do Niemiec do pracy przy zbiorach? Czas zacząć rozglądać się za ofertami pracy. Niektóre wyjazdy rozpoczną się już w marcu, a pracodawcy już gromadzą pracowników do pracy na wakacje. Na czym polega praca przy poszczególnych pracach? Ile można zarobić i jakie mogą spotkać cię trudności?
Co można zbierać w Niemczech i z czym wiąże się taka praca?
Zbiory szparagów
Praca przy zbiorach szparagów rozpoczyna się już w marcu (głównie przygotowanie uprawy), dlatego warto zacząć szukać pracy już teraz. Stawki najczęściej są rozliczeniem godzinowym (7,00 – 8,50 euro brutto), ale zdarzają się rozliczenia akordowe. Pracuje się najczęściej 5-6 dni w tygodniu. Trzeba mieć sprawne dłonie i ogólnie być w dobrym zdrowiu. Szparagi „sztychuje się” (czyli wycina- od niemieckiego „stechen”- wycinać) za pomocą specjalnego narzędzia. Szparagi szybko dojrzewają, zatem w sezonie pracy jest sporo i nierzadko ścina się szparagi po około 10 godzin dziennie. W ciągu dnia dobry pracownik jest w stanie ściąć około 150 kg szparagów. Praca przy zbiorach szparagów trwa prawie do końca czerwca.
Poza pracą na polu (gdzie pracują głównie mężczyźni, gdyż jest to fizycznie ciężka praca), część pracowników sezonowych (głównie kobiety) znajduje zatrudnienie w hali produkcyjnej, gdzie szparagi trzeba posortować, obrać i zapakować.
Większość pracodawców zapewnia zakwaterowanie (4-6 euro tygodniowo) i wyżywienie.
Zbiory kapusty i sałaty
Praca na plantacjach kapusty i sałaty rozpoczyna się zazwyczaj w maju. Wynagrodzenie za godzinę pracy od 7,50 – 8,50 Euro). Jest to dość ciężka fizycznie praca ze względu na konieczność pracy w pochyleniu i dość ciężkie skrzynie z warzywami. Bardzo ważny jest zdrowy kręgosłup.
Zbiory pieczarek
Praca głównie dla kobiet, na hali, dostępna przez prawie cały rok. Wynagrodzenie godzinowe (z ofert z tego roku – stawka to około 8 euro). Od tego trzeba oczywiście odjąć koszty zakwaterowania. Pracuje się przez 6 dni w tygodniu. Praca nie jest ciężka fizycznie – jedynie monotonna.
Zbiory truskawek
Sezon zaczyna się w czerwcu, ale już pojawiają się pierwsze ogłoszenia o pracę. Rozliczenie w przypadku truskawek jest najczęściej w oparciu o akord (około 2-2,5 euro za 5 kg skrzynkę). Truskawki zbira się ręcznie (dlatego jest to ciężka praca stale w zgiętej „kucającej” pozycji). Praca zaczyna się z reguły bardzo wcześnie – około 5 rano, nierzadko 7 dni w tygodniu. Wcześniej – w maju – można nająć się do pracy przy sadzonkach. Praca odbywa się na świeżym powietrzu – niezależnie od pogody. Trzeba zatem być gotowym na pracę w deszczu i przy silnych wiatrach.
Zbiory śliwek
Praca zaczyna się we wrześniu i trwa do połowy listopada. Śliwki zbiera się ręcznie. Poza tym pracownicy najmowani są również do ich segregacji i układania w skrzynkach. Pod koniec sezonu zabezpiecza się też drzewa na zimę. Płaca akordowa lub 6-8 euro za godzinę.
Zbiory jabłek
Końcówka wakacji i jesień, to również opcja na pracę przy zbiorach jabłek i gruszek. Praca podobna do pracy przy zbiorach śliwek. Również trwa do połowy listopada.
Winobranie
Znacznie częściej na winobranie wyjeżdżamy do Francji. W Niemczech znaleźć można jednak również oferty pracy w tym zakresie. Praca przy winobraniu w Niemczech trwa jednak krótko – 3-4 tygodnie. Wynagrodzenie jest nieco wyższe niż przy zbiorach jabłek lub śliwek – około 7-8 euro na godzinę.
Na co uważać wyjeżdżając do pracy przy zbiorach do Niemiec?
Język
Najczęściej znajomość języka niemieckiego nie jest konieczna (choć pomaga by dogadać się z pracodawcą). Warto uważać również mówiąc w rodzimym języku w obecności pracodawcy. Większość plantatorów zatrudnia ludzi z Polski do zbiorów od lat -w efekcie znają pewne podstawowe zwroty (i na pewno nasze przekleństwa).
Pośrednictwa pracy
Agencje pośrednictwa pracy by działać legalnie muszą mieć certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Listę zatwierdzonych agencji pracy, znaleźć można na stronie kraz.praca.gov.pl w Rejestrze Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia (Agencję można wyszukać po nazwie lub numerze NIP – obecnie działa ich ponad 5000). Dobry rozwiązaniem jest też sprawdzenie agencji działających w Twoim regionie i wysłanie do nich swojego CV wraz z informacją o tym, jakim rodzajem pracy jesteśmy zainteresowani, kiedy chcemy wyjechać i do jakiego kraju.
Nawet jeśli na stronie internetowej agencji pracy widzimy zdjęcie certyfikatu potwierdzającego wpis do ewidencji, to i tak warto sprawdzić czy agencja rzeczywiście w nim figuruje. Niektóre nieuczciwe agencje podrabiają certyfikaty i tak spreparowane zdjęcia umieszczają na swoich stronach www.
Umowa z agencją pracy
Przed podpisaniem przeczytaj bardzo dokładnie umowę. Musi ona zawierać kilka ważnych elementów (bez których jest nieważna):
- zagranicznego pracodawcę,
- okres zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
- rodzaj oraz warunki pracy i wynagradzania, a także przysługujące osobie kierowanej do pracy świadczenia socjalne,
- warunki ubezpieczenia społecznego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków
- obowiązki i uprawnienia osoby kierowanej do pracy oraz agencji zatrudnienia
- zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy zawartej między agencją zatrudnienia a obywatelem polskim, w tym stronę pokrywającą koszty dojazdu i powrotu osoby skierowanej do pracy w przypadku niewywiązania się pracodawcy zagranicznego z warunków umowy oraz tryb dochodzenia związanych z tym roszczeń,
- kwoty należne agencji zatrudnienia z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą poniesione na: dojazd i powrót osoby
- skierowanej, wydawanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenie dokumentów
- informację o trybie i warunkach dopuszczania cudzoziemców do rynku pracy w państwie wykonywania pracy.
Warto zwrócić uwagę na takie elementy jako koszt dojazdu (który bywa zawyżony) lub obostrzenia w postaci konieczności wykupienia kursu językowego u pośrednika. Pamiętaj, że agencja wynagrodzenie pobiera od pracodawcy, a nie od pracownika.
Jeśli poszukujemy pracy przez niemiecką agencję zatrudnienia to warto pamiętać, że na mocy dekretu o swobodzie świadczenia usług, z posiadania certyfikatu potwierdzającego wpis do rejestru zwolnione są agencje działające na terenie Polski i pochodzące z państw członkowskich.
Przed wyjazdem sprawdź też agencje w internecie – zobacz jakie są opinie na jej temat. Dobrym pomysłem jest też wyjazd do pracy przez agencje sprawdzoną przez kogoś znajomego.
Ubezpieczenie zdrowotne
Od pierwszego dnia pracy powinieneś być objęty ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu pracy, ale nie zaszkodzi – przed wyjazdem – jeśli posiadasz ubezpieczenie w Polsce – wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala leczyć się na koszt NFZ (osobom ubezpieczonym w NFZ).
Uwaga!
Mimo iż w 2015 roku w Niemczech wprowadzono stawkę minimalną 8,50 Euro na godzinę, to pracowników sezonowych obowiązuje okres przejściowy (do 2017 r.). Pracodawcy będą też mogli potrącać koszty zakwaterowania i wyżywienia (do 450 euro miesięcznie).