Problemy zdrowotne sygnałem, że zmienisz pracę?
Czy w momencie kiedy zmieniamy prace na gorszą (np. mniej płatną lub tymczasową zamiast stałej) nasz stan zdrowia ulega pogorszeniu? Czy może najpierw czujemy się gorzej, a dopiero później – ze względu na to, że nasza praca nas wyniszczą- ja zmieniamy?
Takie pytanie zadali sobie naukowcy z Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Zajęli się oni badaniem zdrowia fizycznego i emocjonalnego pracowników, a następnie śledzili rozwój ich kariery. Odkryli, że osoby, które w ciągu roku od badania zmieniły prace na tymczasową (ze stałej) miały o 76% podwyższony niepokój oraz 40% mocniej cierpieli na stres psychologiczny niż ci, którzy pracy nie zmienili. Nie byłoby w tym nic dziwnego (w końcu praca tymczasowa, jako mniej stabilna ma prawo wywoływać stres), gdyby nie to, że w momencie badania osoby te nie wiedziały jeszcze, że zmienią pracę.
Jak wytłumaczyli to naukowcy? Otóż decyzja o zmianie pracy nie jest decyzją chwili – dojrzewamy do niej. Zatem przez dłuższy czas czujemy się w naszej pracy źle, odczuwamy stres i dyskomfort. I dopiero po jakimś czasie tego stresu decydujemy się na zmianę pracy. Jeśli do tego zmienimy prace na tymczasową, stres, który już wcześniej odczuwaliśmy, po prostu nie mija.
Naukowcy twierdzą, że analiza stanu zdrowia psychologicznego pracowników mogłaby powiedzieć pracodawcy, kto w niedługim czasie opuści zespół.