Starszych oceniamy inaczej
Starsi pracownicy są dyskryminowani na rynku pracy. Nie tylko trudniej im znaleźć pracę jeśli ją stracą, ale również bywają niesprawiedliwie oceniani – wykazały to badania przeprowadzone w Princeton.
W eksperymencie, badanym kazano obejrzeć autoprezentację mężczyzny. W trakcie mówienia osobie, mężczyzna ten najpierw twierdził że wszystkim co ma dzieli się z bliskimi, ale w połowie prezentacji zmieniał postawę na bardziej asertywną i mówił, że nie ma obowiązku się wszystkim dzielić. Następnie zapytano badanych jak oceniali człowieka z prezentacji. Haczyk był w tym, że prezentację (identyczną) wygłaszało trzech mężczyzn. Byli tak samo ubrani, a różnili się jedynie wiekiem. Jak myślicie, czy miał wpływ na ocenę ich prezentacji?
Okazało się, że tak – o ile młody mężczyzn i mężczyzna w średnim wieku zostali ocenieni jako osoby hojne i czynne, ale mężczyzna który miał 75 lat został oceniony jako skąpy. Mimo takich samych stwierdzeń i prezentacji jaką wygłosiły pozostałe osoby.
Oznacza to, że osoby starsze mogą być niesprawiedliwe oceniane- przypisuje się im cechy, których nie zauważa się u osób młodszych. Takie samo zachowanie w przypadku osoby starszej może zostać ocenione gorzej niż gdyby zrobiła to samo osoba młodsza.
Czy można ten efekt jakoś ominąć? Na razie naukowcy nie znaleźli na to sposobu. Ukrywanie wieku w CV przy staraniu się o pracę nic nie da – prędzej czy później zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną i prawda wyjdzie na jaw. Pamiętajcie też o tym zjawisku, jeśli współpracujecie ze starszymi osobami.