Ile musisz pracować by zapłacić za święta?
Work Service – agencja pracy tymczasowej – porównała średnie wydatki na święta jakie deklarowali w 2012 roku Polacy z wynagrodzeniami w poszczególnych zawodach, ustalający tym samym to, ile kto musiał na święta pracować. A ile ty godzin pracowałeś, by za dwa dni móc się bezkarnie przez pełne dwa dni lenić? Dłużej pracowałeś czy jednak dłużej będziesz odpoczywać?
Na Święta w 2012 roku chcemy wydać po około 1280 zł – to łączny koszt jedzenia, prezentów, benzyny przeznaczonej na dojazd do bliskich. To kwota większa niż w zeszłym roku, mimo iż pensje nam nie wzrosły. Ile na takie święta pracujemy?
Wor Service podaje, że najkrócej pracuje profesor medycyny oraz prezes spółki giełdowej. Taki wydatek to dla niego zaledwie 6-7 godzin pracy. Nieco więcej musi pracować na święta lekarz specjalista – prawie dobę (22 godziny) a sędzia aż 4,4 dnia. Handlowiec pracować musi już na święta 6,7 dnia a kierowca 8,2 dni.
Statystycznie potrzebujemy aż 80 godzin w pracy by zapłacić za święta (czyli dwóch tygodni pracy). Najgorzej mają oczywiście osoby o najniższych zarobkach (dla przykładu, kasjer musi pracować prawie cały miesiąc) Przygnębiające jest to, że osoby które pracują na swoją pierwszą umowę o pracę w życiu, jeśli otrzymują 80% najniższego wynagrodzenia, to nawet po miesiącu nie zarobią na „statystyczne” święta.
Co ciekawe, w porównaniu do innych krajów Europy – w Polsce świętuje się z wielkim „wypasem” – wzrost wydatków na święta w porównaniu z poprzednim rokiem wyższy niż u nas jest tylko na Ukrainie. Europa Zachodnia – zaciska pasa.