Jak wrócić zmotywowanym po urlopie?

Czekając z utęsknieniem na upragniony urlop, planujemy, rozmyślamy i niecierpliwie odliczamy godziny do wyjazdu. Niestety, każdy wypoczynek się kończy. Powroty bywają bolesne i powodują poczucie bezsilności. Jest kilka sposobów, aby sobie z tym poradzić i wrócić zmotywowanym po urlopie.

„Pourlopowa depresja”

Kawa za kawą, rozmowa ze współpracownikami i nerwowe zerkanie na czekające maile. Mnogość spraw do załatwienia i świadomość, że do następnego urlopu daleko dodatkowo utrudnia wdrożenie się w wir pracy. Masz wrażenie, że motywacja wyparowała i odsuwasz myśli o czekających zadaniach. Jak poradzić sobie ze złym samopoczuciem?

Przygotuj się wcześniej

Czekając na upragniony wypoczynek nie myślimy o powrocie – trudno się dziwić, ale jednak to błąd! Kluczem do w miarę łagodnego powrotu jest właśnie wcześniejsze przygotowanie. Postaraj się nie zostawiać zaległości przed wyjazdem – nowe zadania czekające po urlopie motywują znacznie skuteczniej niż te, które domagają się zakończenia od wielu tygodni.

Ustal zastępstwo

Zostaw wszelkie informacje dla współpracowników o kwestiach, które mogą wymagać wyjaśnienia w czasie Twojej nieobecności – pamiętaj przy tym, że warto być szczegółowym. I koniecznie ustaw w mailu autoresponder zawierający informacje o czasie wypoczynku i kontakt do osoby zastępującej. A gdy już przyjdzie czas powrotu…

Planuj pracę

Powrót nie oznacza, że już w pierwszym dniu musisz nadrobić wszystkie zaległości. Daj sobie czas. Zacznij od spisania zadań i ustaleniu priorytetów. W pierwszej kolejności wykonaj te najpilniejsze, a zarazem najmniej czasochłonne. Choć ten sposób nie zmniejszy ilości pracy, zdecydowanie pomoże – szybko kurcząca się lista zadań zmotywuje do działania. A konsekwentna realizacja zadań sprawi, że wdrożysz się w działanie.

Lato w mieście

Powrót do pracy nie jest równoznaczny z całkowitą rezygnacją z wypoczynku. Korzystaj z ładnej pogody i spędzaj czas wolny na powietrzu tak jak lubisz – chodząc na spacery, uprawiając sport, czy wybierając się na wydarzenia na otwartym powietrzu. W ciepłe, słoneczne dni łatwiej pokonać zmęczenie i spędzić popołudnie zgodnie z własnymi upodobaniami. To dobry czas, aby zrobić coś dla siebie – długo odkładany kurs językowy, nauka garncarstwa lub spotkania ze znajomymi. Łap witaminę D – przyda się, gdy nadejdzie jesienna plucha.

Myśl pozytywnie

Nie marudź, nie narzekaj i nie porównuj się z innymi. Negatywne nastawienie nic nie pomoże, a tylko będzie przeszkadzać. Zorganizuj wieczór ze wspomnieniami, zaproś znajomych i opowiedz o swoich eskapadach. Zaplanuj kolejny cel wakacyjnych podróży – dzięki temu przeczekasz pourlopową chandrę.

Kiedy okaże się, że wszelkie sposoby na pokonanie złego nastroju i zmotywowania się do pracy nie pomagają, to może być znak, że czas na nowe wyzwania. Twój organizm w ten sposób podpowiada Ci, że nastał dobry moment, aby poszukać nowej pracy.