Jakie benefity poszczególne pokolenia cenią najbardziej?

Czy wiesz, że po rodzaju benefitów, jakie firma oferuje, możesz zorientować się, kto w tej firmie pracuje? Okazuje się, że zupełnie inne dodatki pozapłacowe ważne są dla pokolenia pracowników 50+, a zupełnie inne dla 30-latków. 

Pokolenie 50+

W tym okresie obciążenie finansowe związane z dziećmi jest już mniejsze, ale nadal pieniądze są ważne, bo widmo nadchodzącej emerytury zaczyna powoli wywoływać niepokój. Liczy się zatem nie tylko pensja, ale również ubezpieczenie zdrowotne oraz wszelkie dodatki pozwalające podnieść poziom emerytury.

Pokolenie 35+

Jeszcze na dorobku, ale już z mocnymi obciążeniami (hipoteka, dzieci). Ta grupa ma mało czasu na przyjemności, ale ceni sobie spędzanie czasu z rodziną. Dlatego dużą wagę przykłada do wszystkich pozapłacowych dodatków, które to umożliwiają, nawet wyjście do kina. Ważne są też dodatki odciążające domowy budżet, np. kupony na jedzenie.

Pokolenie 20+

Ta grupa nie ma jeszcze obciążeń i dużo czasu poświęca na rozrywkę. Ceni sobie wszystkie udogodnienia jej służące, np. karta na siłownię czy bilety do kina. Dla tego pokolenia ważne są także wszelkie możliwości pracy zdalnej i mobilnej.

Źródło: paychex.com