Lampa, która śledzi cię w pracy


Oczywiście nie w dosłownym tego słowa znaczeniu. placeLamp to urządzenie, które daje informacje Twoim współpracownikom czy jesteś w biurze, a jeśli tak, to gdzie mniej więcej możesz się znajdować. Pozwala również na informowanie o tym, że na Twojej skrzynce mailowej pojawił się ważny mail.

Stworzona przez Sama Stubblefielda lampa ma być odpowiedzią na przeciążone środowisko pracy, w którym nieustanny hałas i zamieszanie spowodowane tym, że co chwilkę ktoś przerywa nam w pracy powodują, że bardzo ciężko skupić się na pracy. Lampa ma dawać możliwości komunikowania się między pracownikami bez użycia słów i przeszkadzania sobie nawzajem. W jaki sposób? Otóż jest sprzężona ze smartfonem  – dzięki temu może monitorować maile lub lokalizację użytkownika. Jeśli pracownik wyjdzie z biura, lampa może informować o tym, za pomocą określonego koloru światła – podobnie jeśli pracownik jest na zebraniu, w toalecie, kuchni lub innej części biura. Natężenie światła LED może też zależeć od odległości pracownika (a raczej jego smartfonu) od lampy.  Lampa może też informować za pomocą światła o tym, że na skrzynce pocztowej użytkownika pojawił się nowy e-mail (lub  dawać znać tylko o tych, oznaczonych jako ważne).  Sami zresztą zobaczcie, jak działa prototyp:

Czy taka lampa ma szanse się przyjąć w biurze? Bardziej jest to jednak ciekawostka, co nie zmienia faktu, że urządzeń sprzężonych ze smartfonami, najprawdopodobniej będziemy mieć coraz więcej.